Darmowa dostawa w Polsce już od 300,00 zł.

Świnka, ospa i odra – choroby wieku dziecięcego

0
Świnka, ospa i odra – choroby wieku dziecięcego

Choroby zakaźne spędzają sen z powiek rodzicom małych dzieci, szczególnie tych, które spędzają dużo czasu w żłobku, przedszkolu, szkole. W dużych skupiskach szkodliwe drobnoustroje rozprzestrzeniają się w niemal zastraszającym tempie. Jak uchronić malucha przed chorobą? Czym charakteryzują się najpopularniejsze choroby zakaźne wieku dziecięcego, czyli świnka, ospa i odra? Sprawdź!

Czym są choroby zakaźne?

Choroby zakaźne wywoływane są przez bakterie, wirusy, grzyby albo priony. Rozprzestrzeniają się drogą bezpośrednią (na przykład poprzez pocałunek) albo pośrednią (kropelkową). Część popularnych chorób zakaźnych przechodzimy zazwyczaj w okresie dzieciństwa, co – wbrew pozorom – ma pewne zalety. Zachorowanie na świnkę, odrę, różyczkę czy ospę w dorosłym wieku może nieść dużo poważniejsze konsekwencje dla naszego zdrowia.

Ospa wietrzna wywołana jest przez wirus Herpesvirus varicella-zoster (VZV) przenoszonego drogą kropelkową. Do jej najbardziej charakterystycznych symptomów zaliczyć możemy wysoką temperaturę oraz swędzące, czerwone krosty pojawiające się na całym ciele. Zakażenie się wirusem ospy w dojrzałym wieku wywołuje rozwinięcie się półpaśca.

Kolejną chorobę w niechlubnym rankingu najpopularniejszych chorób zakaźnych wieku dziecięcego, różyczkę, wywołuje wirus Rubella. W tym przypadku chorzy skarżą się przede wszystkim na powiększone węzły chłonne przy uszach i z tyłu głowy. Objawom towarzyszy często różowa, plamisto-grudkowa wysypka, która ustępuje po trzech dniach. Co ważne, pacjenci raczej nie gorączkują.

Suchy kaszel, katar, białe plamki na śluzówce policzków, zapalenie spojówek, wysypka, powiększenie węzłów chłonnych i bardzo wysoka gorączka… Z tymi wszystkimi dolegliwościami muszą mierzyć się osoby zakażone RNA-wirusem przenoszącym odrę. Małe dzieci dodatkowo narażone są na wystąpienie bóli brzucha oraz biegunki.

Profesjonalna pomoc

Rodzice, którzy zauważą u swoich dzieci pierwsze niepokojące objawy, powinni natychmiast skonsultować się z pediatrą. W początkowych fazach choroby zakaźne mogą dawać niepozorne objawy. Szybka reakcja i wdrożenie odpowiedniego leczenia zapobiegną powikłaniom, które nierzadko mogą być bardzo poważne.

Kocyki dla dzieci i pościel dla niemowlaka – ukojenie w chorobie

Okres, w którym dziecko przechodzi chorobę, jest szczególnie trudny. Dyskomfort i stres dają się we znaki zarówno dziecku, jak i troskliwym rodzicom. Aby choć trochę ulżyć pociesze, warto nie tylko uśmierzać ból i niwelować gorączkę poprzez podawanie leków i nawadnianie, ale również zapewnienie komfortu. Zapewnić maluszkowi wygodę pomogą Ci miękkie, ciepłe kocyki dla dzieci oraz pościel dla niemowlaka. W dziecięcym pokoiku szczególnie mile widziana będzie pościel dla niemowlaka wykonana z antybakteryjnego włókna bambusowego i muślinu – miękkich, przyjaznych wrażliwej skórze materiałów. Tego typu kołderki, poduszki i kocyki dla dzieci zapewniają optymalną cyrkulację powietrza, dzięki której dziecko nie poci się i nie przegrzewa.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl