Darmowa dostawa w Polsce już od 300,00 zł.

Rozwój dziecka w pierwszym roku, miesiąc po miesiącu - przewodnik.

0
Rozwój dziecka w pierwszym roku, miesiąc po miesiącu - przewodnik.

Kiedy w rodzinie pojawi się dzidziuś, każdy rodzic zastanawia się “co to będzie?”. zwłaszcza pierwszy roczek jest pełen wspólnych odkryć i zaskoczeń. Jeśli jesteście ciekawi, jak Wasza nowonarodzona  pociecha się będzie zmieniać lub zmieni, jesteście we właściwym miejscu! Zapraszam do lektury przewodnika po pierwszych 12 miesiącach życia dziecka i do wspólnych obserwacji. 

Przy okazji chcę Cię od razu uspokoić. Nie martw się jeśli Twoje dziecko rozwija się troszkę inaczej, niż przewidują te ogólne ramy.. Każdy jest inny. Nie każdy stawia pierwsze kroki w wieku 7 miesięcy ;) Jeśli jednak masz jakieś pytania i wątpliwości nie bój się konsultować ich ze swoim pediatrą. Pediatrzy zazwyczaj doskonale rozumieją obawy nowych rodziców.

Rozwój dziecka:Pierwszy miesiąc 

Maluszek śpi około 17 godzin na dobę. To póki co jego najważniejsze zajęcie. Kiedy śpi, noworodek porcesuje wszystkie nowe informacje, które przyszły danego dnia.  Warto zadbać o komfort dzidziusia podczas drzemek. Pamiętaj o korzyściach dobrego otoczenia podczas snu. Pomoże w tym cichy, spokojny pokój lub park i jeden z naszych mięciutkich kocyków:) I jeszcze jedno! Ty też odpoczywaj razem z maleństwem, za Tobą kawał dobrej roboty przy porodzie, Mamusiu!

 

Kiedy nie śpi, maluszek poznaje otaczający go świat. To dopiero pierwsze dni, a Twoje nowonarodzone dziecko już wie, że jesteś najbezpieczniejszą przystanią. Rozpoznaje już Twój głos, do tej pory słyszany tylko z wnętrza brzucha. Nie rozróżnia słów, jednak nie ma to większego znaczenia. Kiedy mówisz, poznaje melodię języka i odbiera ton Twojego głosu. Mów do dzieciątka bardzo dużo, bo to mu pomaga się odnaleźć w nowej rzeczywistości.

 

Wzrok, jako najsłabszy ze zmysłów, powinien być stymulowany jak najwcześniej. Bobas widzi na odległość około 30 cm, czyli tyle ile dzieli go od Twojej twarzy podczas karmienia. Więcej o rozwoju wzroku u niemowląt przeczytasz na naszym blogu w artykule: Oczami niemowlaka: czarno-białe zabawki dla dzieci.

A co z głosem? W okolicach czwartego tygodnia możesz już zauważyć, że Twoje maleństwo odkrywa, że struny głosowe nie służą tylko do wołania o jedzenie i sygnalizowania mokrej pieluszki. Zaczyna się zabawa i pierwsze próby wokalne. Dziecko uczy się przez powtórzenia, więc kiedy usłyszysz pierwsze gugu i inne aaach, śmiało powtarzaj za nim!

Rozwój dziecka: Drugi miesiąc

W tym okresie niemowlę już bardziej kontroluje swoje ruchy. Dziecko zaczyna ćwiczenia mięśni szyi i pojawiają się pierwsze próby podnoszenia główki. 

Około szóstego tygodnia możesz zaobserwować pierwszy zamierzony uśmiech swojego brzdąca. Rozpoznasz go po tym, że śmiać się będą też oczka maleństwa. 

Rozwój dziecka: Trzeci miesiąc

Trzeci miesiąc wita nas gaworzeniem i zabawami wokalnymi. Dźwięki są fascynujące, zwłaszcza wysokie brzmienia i piski. Dziecko radośnie bada swoje nowo odkryte możliwości. Interesuje je również Twój głos. Mów do dziecka tak, żeby również widziało Twoje usta. Może się zdarzyć, że już odpowie na Twoje “guganie”.

 

Maleństwo już coraz mniej śpi, więc możecie razem poznawać dźwięki i faktury różnych przedmiotów. Prawdopodobnie Twoje dziecko odkryło już cudowny skarb, jakim są rączki i paluszki. Można je łączyć. Można próbować klaskać. Przede wszystkim jednak, można wsadzać je do buzi! Pozwól na to dziecku. Tak się uczy siebie.

Rozwój dziecka: Czwarty miesiąc

Dzieciątko zaczyna po swojemu opisywać świat i poszerzać horyzonty. Interesuje się grzechotkami i wiszącymi zabawkami. Rozwijają się koordynację ręka - oko. 

Około piętnastego tygodnia bobas podejmuje próby przewracania się z brzuszka na plecy i odwrotnie. Powoli przestaje być nieruchomą kluseczką… Może tego nie lubić, ale to czas na ćwiczenie mięśni pleców, czyli leżenie na brzuszku i poznawanie świata z pozycji ślimaka.

Rozwój dziecka: Piąty miesiąc

Prawdopodobnie masz w domu małą gwiazdkę, która zabawia wszystkich dookoła łącznie z sobą samą. Śmieje się kiedy delikatnie łaskoczesz jej brzuszek i zaczepia wzrokiem. Rozpoznaje rodziców wśród większej ilości twarzy. Rozpoznaje również swoją twarz w lustrze i może próbować robić różne miny podczas tej zabawy! Zawsze obserwowałam te interakcje z zapartym tchem. Bobas może też podejmować pierwsze próby przemieszczania się.

Rozwój dziecka: Szósty miesiąc

Niemowlę zazwyczaj jest już  na tyle ruchliwe, że potrafi się niespodziewanie znaleźć po drugiej stronie pokoju. Często już próbuje siadać. Najlepszą zabawą jest wkładanie wszystkiego do ust i poznawanie świata poprzez umieszczenie na nim jak największej ilości swojej śliny. To wyjątkowo uroczy okres, jeśli mam być szczera.

Bobasek rozpoznaje też krótkie słowa jak “nie” czy “pa pa” i podejmuje czasem próby ich powtórzenia. Oczywiście nowością jest też stopniowe rozszerzanie diety. Nowe smaki, tekstury i zapachy! Mniam!

Rozwój dziecka: Siódmy miesiąc

Pierwsze próby jedzenia za Wami. Myślę, że nawet już jesteście po pierwszej kłótni o łyżeczkę, czy kawałek ziemniaczka. Maluszek już siedzi w miarę stabilnie, a przemieszcza się po podłodze z prędkością światła. Nadal jest gwiazdą spacerów i rodzinnych spotkań, ale już z większą dokładnością wybiera adresatów swoich uśmiechów i zaczepek. Może być troszkę bardziej nieśmiały i nie zawsze chętnie oddalać się od mamy. 

 

W okolicach 27 tygodnia życia, czyli w drugiej połowie miesiąca pojawi się w Waszym domu mały Newton. grawitacja będzie poddawana ciągłym testom, a łyżeczki i zabawki będą leżały pod dziecięcym fotelikiem do karmienia. Możecie spróbować z tym walczyć. Powodzenia.

Rozwój dziecka: Ósmy miesiąc

Jeśli Wasz szkrab jeszcze nie raczkuje, prawdopodobnie niedługo zacznie lub będzie doskonalił sztukę ślizgania się na brzuchu. W każdym razie coraz lepiej przemieszcza się z punktu A do punktu B. Dajcie mu dużo czasu na tą praktykę i delikatnie dopingujcie każde wyjście z progu. 

 

Nadal najlepszą rozrywką jest poznawanie świata przez umieszczanie go w ustach. Uważajcie na małe przedmioty, które są w zasięgu rączek dziecka!Pod koniec miesiąca bobas może podjąć próby samodzielnego wstania. Będzie jeszcze potrzebował trzymać się mebli lub łóżeczka. Żeby uchronić dziecięcą pupę przed częstymi spotkaniami z podłogą zaopatrz się w kocyki, poduszki i dywany.

Rozwój dziecka: Dziewiąty miesiąc

Wasze niemowlę przestaje być niemowlęciem. Podejmuje próby powtarzania prostych słów, najczęściej oczywiście to “mama” i “tata”, ale nie tylko. Dziecko eksperymentuje ze smakami. Powoli zauważycie co lubi, a czego fanem nie jest. 

Coraz lepiej już wychodzi mu również przemieszczanie się, więc jeśli jeszcze nie zabezpieczyliście domu przed rosnącym rozrabiaką to najwyższa pora. Lada chwila zacznie sam otwierać lodówkę.

Rozwój dziecka: Dziesiąty miesiąc

Dziecię nadal sprawdza czy grawitacja działa jak powinna i na ziemi ląduje wszystko co się znajdzie w zasięgu małych łapek. Jeśli wydaje się Wam, że nie jesteście obserwowani to muszę Was zmartwić. Jesteście pod stałą obserwacją i bobas uczy się naśladując Wasze ruchy, więc kiedy dacie mu np. szczotkę do włosów bardzo prawdopodobne jest, że zacznie się nią czesać.

Rozwój dziecka: Jedenasty miesiąc

Dzieci uczą się przez powtarzanie, więc prawdopodobnie od kilku dni czytacie jedną i tą samą książeczkę. Bobas skupia się na każdej stronie i jest spokojny widząc te same, znane obrazki. 

 

Wasz skarb prawdopodobnie podejmuje już próby samodzielnego stania czy nawet chodzenia “bez trzymanki”. Odkrywa też istnienie innych poziomów, więc jeśli macie schody, warto je zabezpieczyć.

 

Wasz mały geniusz wie już, że rzeczy istnieją nawet kiedy ich nie widać, więc bez trudu znajdzie książeczkę schowaną pod kocykiem. Możecie też spróbować zabawy w kubeczki! 

Osobowość Waszego dziecka rozkwita. Obserwujcie jak rozwija się dzień po dniu. Mniej więcej na tym etapie pojawią się własne opinie i mogą być wyrażane z siłą jakiej byście się nie spodziewali.

Rozwój dziecka: Dwunasty miesiąc

Jeśli Wasza pociecha jeszcze nie chodzi, nie wpadajcie w panikę! Ma jeszcze czas. Pomagajcie jej wzmocnić wszystkie partie ciała i rozwijać się w jej własnym tempie. Odwdzięczy się Wam! (kiedyś na pewno…)

 

Wszystkiego najlepszego! Pierwszy rok za Wami. Pełen wyzwań, radości i łez szczęścia. Rok wyjątkowy i niezapomniany. Każdy następny będzie inny. Trzymam za Was kciuki! 

 Mogą CI się przydać poniższe produkty:) 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl