Darmowa dostawa w Polsce już od 300,00 zł.

Poznaj najpiękniejsze imiona żeńskie nadawane dziewczynkom

0
Nie wiesz, jak nazwać swoją córkę? Poznaj najpiękniejsze imiona nadawane dziewczynkom

Gdy na świecie pojawia się mała istota, ogólnie zaczyna panować radość i wesołość. Jednak bardzo szybko, a często także jeszcze w trakcie ciąży, rodzice zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że trzeba maluchowi nadać imię. Na szczęście w Polsce jest wiele pięknych, mało znanych albo dobrze kojarzonych imion, z których na pewno przyszli rodzice wybiorą coś, co spodoba się i im, i córce w późniejszym życiu. Oto nasze inspiracje, z których możecie skorzystać, by nadać najpiękniejsze imię swojemu dziecku. Sprawdź również listę najpiękniejszych imion dla chłopców.

Kiedy nadawać imię dla dziewczynki – w trakcie ciąży czy po narodzinach?

Wielu rodziców na pewno zadaje sobie to pytanie. Polskie imiona żeńskie są piękne, ale czasami trudno się zdecydować. Tak samo trudno zdecydować, czy warto nadać już imię w brzuchu czy poczekać, aż dziecko się narodzi. Niektórzy wierzyli, że rodząc się, dziecko samo sobie przyniesie imię. Na przykład pojawiając się na świecie w okolicach znanych imienin. Inni z kolei potrzebują imienia już od samego początku – nie tylko po to, by tworzyć więź z małym człowiekiem już na etapie pobytu w brzuchu mamy.

Specjaliści wskazują, że choć posiadanie przez dziecka imienia jeszcze przed rozwiązaniem może pomóc, to imiona dla dziewczynki nie zawsze są wówczas nadawane właściwie. Psychologicznie mamy jednak skłonność do oswajania sytuacji i osób wokół nas, więc nie nadając imienia w trakcie ciąży, i tak znajdziemy nazwę dla malucha w brzuchu – niekoniecznie związaną z najładniejszymi imionami dla dziewczyn. Więź zacznie się budować, a wybór imienia po ciąży powinien być już bardziej dopasowany do pojawiającego się dziecka. Czasami jednak mamy wybrane imię już w okresie przed ciążą i nierzadko właśnie z niego korzystają rodzice. Ale może też przestać się podobać.

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek za 2017 rok

 1. Julia - 9374
 2. Zuzanna - 9182
 3. Zofia - 8441
 4. Lena - 8289
 5. Maja - 8056
 6. Hanna - 7923
 7. Amelia - 6338
 8. Alicja - 6035
 9. Maria - 5408
 10. Aleksandra - 5352

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek za 2018 rok

 1. Zuzanna - 8866
 2. Julia - 8468
 3. Maja - 8033
 4. Zofia - 7928
 5. Hanna - 7723
 6. Lena - 7650
 7. Alicja - 5759
 8. Maria - 5442
 9. Amelia - 5310
 10. Oliwia - 5058

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek za 2019 rok

 1. Zuzanna - 8456 
 2. Julia - 8189
 3. Zofia - 7737
 4. Maja - 7435
 5. Hanna - 7382
 6. Lena - 6815
 7. Alicja - 5229
 8. Maria - 5139
 9. Oliwia - 4858
 10. Amelia - 4732

Najbardziej popularne polskie imiona XXI wieku

Pierwszym krokiem przy wyborze imion dla dziewczynek jest spojrzenie do spisu imion, który udostępniany jest w internecie i na wielu stronach. To nie tylko statystyki, choć te są bardzo ważne, ale także ogólnie imiona, z których część na pewno jest już zapomniana. Warto jednak zobaczyć, jakie imiona były najczęściej, a jakie najrzadziej wybierane w naszym kraju w ostatnich dwudziestu latach.

Natalia

Jedno z najbardziej popularnych imion przełomu lat dziewięćdziesiątych i początku XXI wieku. W 2000 roku było to najczęściej nadawane imię żeńskie w Polsce. Jako imię dla dziewczynki doskonale się sprawdza. Ma ładne zdrobnienia: Natalka, Natka, Nacia. Do tego w oficjalnej formie brzmi niesztampowo i dumnie. Pasuje i do małej dziewczynki, i do dorosłej, pewnej siebie kobiety. Popularność tego imienia zaczęła słabnąć dopiero w drugiej dekadzie XXI wieku, kiedy to wypadło poza pierwszą 10-tkę, a w 2019 roku znalazło się na 19 miejscu spośród wszystkich najładniejszych imion dla dziewczynki.

To jedno z najładniejszych imion damskich pochodzi od słów Dies Natalis Domini, czyli Dnia Narodzin Pańskich – Jezusa Chrystusa. Patronką jest święta Natalia z Nikomedii. Bardzo popularne jest także imię pochodzące od zdrobnienia od Natalii – Natasza.

Julia

Wciąż niezwykle popularne, zaczęło pojawiać się na szczytach list nadawanych imion damskich w 2001 roku. Niemalże cały czas nieprzerwanie na podium, zupełnie inaczej niż Natalia. Julia to imię niezwykle uniwersalne. Brzmi bardzo nowocześnie, ale sprawdza się także przy nazwiskach typowo polskich. Do tego zdrobnienia takie jak Julka, Jula, Julcia sprawiają, że w każdym wieku można dopasować sposób mówienia do osoby. Z pewnością należy do jednego z najładniejszych imion żeńskich. W 2019 roku Julia było drugim najbardziej popularnym imieniem.

To dawne imię żeńskie, które powstało od nazwy rodowej Juliuszów. Znaczyło mimozę, kobietę z rodu Juliuszów lub burzę, co pasuje do wielu osób o tym imieniu. Ma wiele odpowiedników w różnych językach, jest międzynarodowe.

Zuzanna

Imię, które na początku wieku było średnio popularne, zajmowało miejsce w okolicach pierwszej i drugiej dziesiątki. Już w 2008 roku stało na podium wśród najpopularniejszych imion dla dziewczynek, a od 2015 jest najpopularniejszym. Tak było także w 2019 roku. Zuzanna to imię, które podoba się przez swoją uniwersalność. Pięknie brzmi, zawiera słowo „anna”, ale ma coś więcej. Zdrobnienia także są doskonale pasujące do różnych osób i momentów w życiu kobiety: Zuza, Zuzka, Zuzanka, Zuzia.

Pochodzi z Biblii, z języka hebrajskiego, w którym szoszana oznacza lilię lub kwiat lotosu. Podobny źródłosłów można znaleźć także w Grece. W Polsce imię Zuzanna, też Żużanna pojawiło się w okolicach 1265 roku.

Wiktoria

Jedno z najładniejszych imion dla dziewczynki, znaczące, subtelne i eleganckie, ale zmysłowe i dziewczęce jednocześnie. Wiktoria od początku XXI wieku jest na szczycie listy najpopularniejszych imion, ustępując głównie Julii oraz Zuzannie. Dopiero od 2015 roku zaczęła przesuwać się w stronę końca pierwszej dziesiątki i w 2019 roku to 11 najpopularniej nadawane imię. Wiktoria doskonale pasuje do małej dziewczynki, młodej kobiety i dojrzałej pani. Zdrobnienia sprawdzą się w każdej sytuacji, na przykład Wiki, Wikuś, Wika.

Wiktoria to oczywiście imię dla dziewczynki pochodzące z łaciny, od słowa victoria, czyli zwycięstwo. W mitologii rzymskiej imię to nosiła bogini zwycięstwa oraz chwały.

Jakie imię dla dziewczynki najczęściej wybieramy?

Aleksandra

Ostatnie z tych imion, które w XXI wieku najczęściej pojawiało się w pierwszej dziesiątce. W 2000 roku była na miejscu drugim, rok później czwartym i przez pierwszą dekadę XXI wieku nie schodziła z pierwszej piątki listy imion dla dziewczynek. Dopiero druga dekada zmieniła nieco hierarchię, ale nie stało się tak mało popularne jak Natalia. W 2019 roku Aleksandra zajęła miejsce 12. Imię niezwykle uniwersalnie się zdrabniające. Mamy więc Olę, Olgę, Olkę, Oleczkę czy nawet Aleks. Bardzo łatwo jest więc przyporządkować to jedno z najładniejszych imion do etapu rozwoju dziecka.

Aleksandra pochodzi od Aleksandra, które to imię z greckiego oznacza obrońcę ludzi. Ma wiele odpowiedników w językach zagranicznych, co jest dużym plusem w dzisiejszym świecie. W Polsce mało popularne z imion damskich na „a”, choć obecne od XIV wieku. Modna za sprawą Henryka Sienkiewicza i jego Potopu.

Popularne najpiękniejsze imiona dla dziewczynek

Oczywiście popularnych imion można wymieniać bardzo wiele, zwłaszcza na przestrzeni XXI wieku. Te kilka powyżej to najbardziej uniwersalne. Z czasem jednak zaczęły się pojawiać imiona na zasadzie mody. To właśnie tych kilka przykładów zebraliśmy tutaj. Oto najpopularniejsze imiona ostatnich lat.

Lena

Najpopularniejsze z nowych najładniejszych imion dla dziewczynki. Czasami jest także wykorzystywane jako zdrobnienie od Magdaleny, jednak funkcjonuje jako osobne imię. Od 2014 roku zawsze w pierwszej piątce, choć w 2019 roku spadło na 7 miejsce i możliwe jest, że moda na to imię przemija. Zdrobnień nie ma tu wiele, jest Lenka, Lenusia. Imię nie zdradza wieku, jest poważne, ale niezbyt wyniosłe.

W wielu krajach występuje tylko jako zdrobnienie, na przykład w Rosji. Niewątpliwie jest jednym z najpiękniejszych imion żeńskich. Pochodzi od pełnych imion Heleny lub Magdaleny z języka greckiego.

Maja

Dziwna, nietypowa i niespotykana dawniej forma na dobre zagościła w spisie najpopularniejszych i najpiękniejszych imion żeńskich w drugiej dekadzie XXI wieku. W 2019 4 najpopularniej nadawane imię w kraju. Zdrobnień wielu nie ma, zwykle mówi się o Majce albo Majeczce. Ciekawie unika od razu nadawania wieku, bo Maja może mieć pięć i pięćdziesiąt pięć lat.

Pochodzenie ma bardzo szlachetne, więc może uchodzić za jedno z najładniejszych polskich imion. Pierwotnie z greki lub łaciny jako imię nimfy, matki Hermesa, od której nazwę przyjął jeden z naszych miesięcy – maj.

Zofia

Tu zahaczamy już nieco o modę, która powraca. Zofia to jedno z najpiękniejszych polskich imion w historii, ale często uznawane za tradycyjne. W 2019 roku zajmowało 3 miejsce wśród wszystkich nadanych. Podobnie jest zresztą od kilku lat. Zofia pasuje do starszych pań i kobiet przed trzydziestka, ale jest jeszcze Zośka, Zosia, Zocha, Zosieńka i wiele innych.

Zofia jako jedno z najładniejszych imion pochodzi z języka greckiego i znaczy mądrość. Ma bardzo wiele odpowiedników z języków zagranicznych. Jest uniwersalne. Czasami jako zdrobnienie, a czasami jako osobne imię używa się wyrazu Sonia.

Nietypowa lista imion dla dziewczynek

Mieliśmy już imiona popularne na przestrzeni kilkudziesięciu lat oraz te, które zawojowały listy popularnych imion dla dziewczynek od 2015 roku. Teraz czas na coś zupełnie innego, a więc mała inspiracja z listy nietypowych imion dla dziewczynek. Przecież najpiękniejsze imiona to nie tylko to, co na szczycie spisu.

Samuela

To imię pojawia się na liście nadawanych tylko dwa razy w ciągu ostatnich 20 lat. W 2015 oraz 2019 pojawiły się Samuele w naszym kraju. Z pewnością należy ono do najpiękniejszych imion świata, jednak w naszym kraju nie jest popularne. Ma jednak bardzo wiele zdrobnień i nie jest wyświechtane. Na dziecko można wołać Sama, Samka, Sania i wiele innych. Do tego ma przepiękną historię, bo jest żeńskim odpowiednikiem imienia Samuel, czyli „imię Boże” lub „niech Bóg wysłucha”.

Walentyna

Wala to imię pochodzenia rosyjskiego. W Polsce mało popularna, choć osiem dziewczynek otrzymało to jedno z najbardziej niespotykanych imion dla dziewczynek w Polsce. Walentyna jest żeńskim odpowiednikiem imienia Walenty, który jest patronem zakochanych. Zdrabniać można nie tylko Wala, ale też Walka, Walusia czy nawet Lenka.

Ariadna

11 dziewczynek – tyle dzieci dostało w 2019 roku tak na imię. Oczywiście samo imię jest znane z mitologii, choć wciąż należy do nietypowych imion dla dziewczynek. Ariadna to córka króla Krety. Pięknie brzmi do dorosłej kobiety oraz do dziecka jako Aria, Arka czy Ariadka.

Ilu rodziców, tyle pomysłów

Oczywiście wybór odpowiedniego imienia dla dziecka to poważna sprawa. Najpiękniejsze imiona dla dziewczynek nie zawsze muszą być tymi z pierwszych stron spisu popularności, choć to często naprawdę najpiękniejsze imiona dla dzieci. Warto jednak przejrzeć cały spis, by przekonać się, które z nich będzie najlepiej pasowało do nowo narodzonego malca.

Wszystkie imiona dla dziewczynek

DLA TWÓJEJ PRZYSZŁEJ KSIĘŻNICZKI POLECAMY

 

Lista wszystkich imion, którymi zostały nazwane dziewczynki w ostatnich latach w Polsce:

Aahana
Aaliyah
Abigail
Ada
Adel
Adela
Adelajda
Adelia
Adelina
Adriana
Adrianna
Agata
Agnieszka
Aida
Aila
Aimee
Aisha
Aisza
Ajsza
Alana
Aldona
Aleksa
Aleksandra
Alena
Alessandra
Alessia
Alexandra
Alexia
Alia
Alice
Alicia
Alicja
Alina
Alisa
Alisha
Alissia
Alita
Aliya
Alvira
Alya
Alyssa
Amaia
Amalia
Amanda
Amarachi
Amber
Amela
Amelia
Amélia
Amelie
Amina
Amira
Amy
Ana
Anabel
Anabela
Anabell
Anabella
Anabelle
Anastasia
Anastasiia
Anastazja
Anatola
Anatolia
Andrea
Andżelika
Anelia
Aneta
Anetta
Angel
Angela
Angelica
Angelika
Angelina
Ania
Aniela
Anika
Anita
Anna
Annabelle
Antonia
Antonina
Anya
Apolonia
Aria
Ariadna
Ariana
Arianna
Ariela
Arina
Arlena
Arleta
Arletta
Arlo
Arnika
Arya
Asel
Ashley
Asiya
Asteja
Astrid
Asya
Athena
Audrey
Augustyna
Aurelia
Aurika
Aurora
Ava
Aya
Ayesha
Ayla
Aylin
Ayşe
Balbina
Bảo
Bao Anh
Barbara
Beata
Bella
Berenika
Bernadeta
Bernadetta
Bianca
Bianka
Blanca
Blanka
Bogdana
Bogna
Bogumiła
Bogusława
Bożena
Bronisława
Brygida
Camila
Cansu
Carla
Carlotta
Carmen
Carolina
Caroline
Cataleya
Cattleya
Cecylia
Celestyna
Celia
Celina
Celine
Chanel
Charlotte
Chiara
Chloe
Cirilla
Claire
Clara
Clarissa
Claudia
Cornelia
Cynthia
Cyntia
Dagmara
Dagna
Dajana
Dalia
Damroka
Dana
Daniela
Daniella
Danuta
Daria
Darina
Daryna
Debora
Diana
Dina
Dobrawa
Dobrochna
Dobromiła
Dobrosława
Dominika
Donata
Dora
Dorota
Dżesika
Edyta
Ela
Eleanor
Elena
Eleni
Eleonora
Eliana
Elif
Elina
Elisa
Elisabeth
Elise
Eliza
Elizabet
Elizabeth
Elizaveta
Ella
Ellen
Ellie
Elmira
Elsa
Elwira
Elżbieta
Ema
Emanuela
Emila
Emili
Emilia
Emiliana
Emiliia
Emily
Emine
Emma
Erika
Erin
Eryka
Esmeralda
Estelle
Estera
Eulalia
Eva
Evelina
Ewa
Ewelina
Fabiola
Fatima
Faustyna
Felicja
Flawia
Flora
Florencja
Florentina
Florentyna
Florianna
Francesca
Franciszka
Freja
Frida
Gabi
Gabriela
Gabriella
Gabryjela
Gaia
Gaja
Gemma
Georgia
Gia Han
Giulia
Gloria
Grace
Gracja
Gracjana
Grażyna
Greta
Halina
Halszka
Hana
Hania
Hanna
Hannah
Heidi
Helen
Helena
Hiacynta
Hoai an
Honorata
Ida
Idalia
Iga
Ilaria
Ilia
Iliana
Ilona
Iman
Ina
India
Ines
Inés
Inez
Inga
Ingrid
Inka
Irena
Irina
Iris
Irma
Irmina
Isabel
Isabella
Isla
Ismena
Iva
Ivanka
Ivanna
Ivy
Iwa
Iwanka
Iwona
Iza
Izabela
Izabella
Jadwiga
Jaga
Jagienka
Jagna
Jagoda
Jana
Janina
Janka
Jasmin
Jasmina
Jasmine
Jaśmina
Jennifer
Jesika
Jessica
Jewa
Joanna
Jolanta
Jowita
Józefa
Józefina
Judith
Judyta
Julia
Juliana
Julianna
Julie
Julita
Justyna
Kaia
Kaja
Kajra
Kalina
Kamelia
Kamila
Kamilia
Kamilla
Karina
Karla
Karmen
Karolina
Kasandra
Kataleja
Katarzyna
Kateryna
Kathrin
Katia
Katrina
Kaya
Kayla
Kesja
Khloé
Kiara
Kim
Kinga
Kira
Klara
Klarysa
Klaudia
Klementyna
Kleopatra
Konstancja
Kora
Kordelia
Kornelia
Kristina
Krystyna
Ksenia
Laila
Lajla
Lana
Lara
Larisa
Larissa
Larysa
Latika
Laura
Laurencja
Layla
Lea
Léa
Leah
Leia
Leila
Lejla
Lena
Léna
Lenna
Leokadia
Leona
Leonia
Leonie
Leti
Leticia
Letycja
Leyla
Lia
Lía
Liana
Lidia
Ligia
Lija
Lila
Lili
Lilia
Lilian
Liliana
Lilianna
Lilla
Lilli
Lillian
Lilliana
Lilly
Lily
Lina
Linda
Lisa
Liubov
Livia
Liwia
Liza
Lora
Lorena
Louisa
Louise
Lucia
Lucja
Lucy
Lucyna
Ludmiła
Ludwika
Luisa
Luiza
Lukrecja
Luna
Lusi
Łucja
Madeleine
Madlen
Magda
Magdalena
Magnolia
Maia
Maja
Majka
Malena
Malika
Malina
Malvina
Malwina
Małgorzata
Manuela
Marcela
Marcelina
Marceline
Marcjanna
Margaret
Margarita
Margaryta
Margot
Maria
Mariam
Mariana
Marianna
Marie
Marieta
Marietta
Mariia
Marija
Marika
Marina
Mariola
Marisa
Marita
Marlena
Marta
Martina
Martyna
Maryam
Maryla
Maryna
Marysia
Marzena
Masha
Masza
Matilda
Matylda
Maura
Maya
Megan
Mela
Melani
Melania
Melanie
Melek
Melisa
Melissa
Melody
Mia
Michaela
Michalina
Michelle
Miglena
Mija
Mika
Mila
Milana
Milena
Milla
Miła
Miłosława
Minh
Mira
Miranda
Mirela
Mirella
Miriam
Mirosława
Miya
Molly
Monika
Nadia
Nadin
Nadiya
Nadja
Nadzieja
Naila
Naomi
Nare
Nastazja
Nastia
Natalia
Natalie
Nataliia
Natasha
Natasza
Nawojka
Nel
Nela
Nelia
Nell
Nella
Nelli
Nellie
Nelly
Neyla
Ngoc
Nicol
Nicola
Nicole
Nika
Nikol
Nikola
Nikoleta
Nikoletta
Nikolina
Nila
Nina
Noelia
Noemi
Nora
Ofelia
Oksana
Oktawia
Ola
Oleksandra
Olena
Olga
Olimpia
Olivia
Oliwia
Oriana
Otolia
Otylia
Pamela
Patrycja
Paula
Paulina
Pelagia
Petra
Phoebe
Pia
Pola
Poliana
Polianna
Polina
Prisha
Qianyu
Rachela
Raisa
Ramona
Rebeka
Regina
Renata
Rita
Roksana
Roma
Rosa
Rosalia
Rosalie
Rose
Roxana
Roza
Rozalia
Rozalina
Róża
Ruby
Rut
Ruta
Sabina
Sabrina
Safiya
Saida
Salma
Salomea
Samanta
Samantha
Samira
Sandra
Sara
Sarah
Sasha
Savannah
Sawa
Scarlet
Scarlett
Selena
Selin
Selina
Selma
Semiliana
Serafina
Sienna
Simona
Simone
Sława
Sofi
Sofia
Sofía
Sofie
Sofii
Sofiia
Sofija
Sofiko
Sofiya
Solomia
Solomiia
Solomija
Sonia
Sophia
Sophie
Soraya
Stanisława
Stefania
Stella
Sumaya
Susan
Susanna
Susanne
Suzan
Suzanna
Sylwia
Syntia
Szymon
Taida
Talia
Talita
Tamara
Tatiana
Teodozja
Teofila
Teresa
Tessa
Tetiana
Thanh Truc
Thea
Thien an
Tiantian
Tina
Tola
Tosia
Tue Nhi
Tulia
Uliana
Uljana
Ulla
Urszula
Valentina
Valeria
Valeriia
Vanesa
Vanessa
Varvara
Vera
Veronica
Veronika
Victoria
Viktoria
Viktorie
Viktoriia
Violetta
Vira
Virginia
Vittoria
Vivian
Viviana
Vivien
Vivienne
Vladyslava
Walentyna
Waleria
Wanda
Wanesa
Wanessa
Warwara
Wera
Weronika
Wiera
Wiktoria
Wioleta
Wioletta
Wiwiana
Xenia
Yasmin
Yasmina
Yasmine
Yelyzaveta
Yeva
Zara
Zarina
Zelia
Zlata
Zlatoslava
Zoe
Zoey
Zofia
Zoja
Zora
Zoria
Zosia
Zoya
Zuza
Zuzana
Zuzanna
Zyta
Żaklina
Żaneta

Komentarze do wpisu (0)

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl