Darmowa dostawa w Polsce już od 300,00 zł.

Pierwsze objawy ciąży, czyli jak rozpoznać, że to już

0
Pierwsze objawy ciąży, czyli jak rozpoznać, że to już

Często mylone ze zmęczeniem czy przeziębieniem, występujące bardzo indywidualnie i nieregularnie, zwykle powodują pomyłki i trudno po nich stwierdzić, czy doszło do zapłodnienia. Tak naprawdę dopiero poznanie siebie i swojego ciała może podpowiedzieć, jak interpretować niektóre sygnały, które wysyła organizm, gdy kobieta jest w ciąży. Jak więc to rozpoznać, co powinno zwrócić szczególną uwagę i które z objawów nie pasują do klasycznej grypy? Dowiedz się wszystkiego o początkach ciąży w ciele kobiety.

Jak dochodzi do zapłodnienia i kiedy można mówić o pierwszych dniach ciąży?

Ciąża to nowy stan w organizmie kobiety i objawy zapłodnienia bardzo często są niejednorodne. Stąd wiele pytań, na przykład „czy objawy ciąży mogą być podobne do objawów miesiączki?” czy „jak rozpoznać ciążę w pierwszych dniach?” i wiele podobnych…

Zanim jednak można mówić o tym, kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży, trzeba mieć pewność, że do zapłodnienia mogło dojść. Dlaczego w ogóle pierwsze dni ciąży mogą wiązać się z jakimiś znakami? Bo zaraz po zapłodnieniu ciało kobiety się zmienia. Zwykle, gdy komórka jajowa nie napotka plemnika podczas owulacji, obumiera i nie dochodzi do zajścia w ciążę. Natomiast gdy plemnik dotrze do komórki, wówczas organizm kobiety musi przygotować się do nowej roli. Po około 2 dniach następuje zagnieżdżenie się jajeczka, a aby to było możliwe, musi pojawić się odpowiedni hormon.

Pierwsze objawy ciąży

Najważniejszy wpływ na udany rozwój zarodka w młodym stadium i, co za tym idzie, pierwsze oznaki zapłodnienia, mają: progesteron oraz gonadotropina kosmówkowa, zwana także hormonem ciąży. To właśnie ich pojawienie się stwarza warunki zygocie do życia i rozwijania się w ciele matki, a jednocześnie także wywołuje wczesne objawy ciąży. To również hormony, które są wyłapywane przez testy ciążowe, więc dopiero po ich uwolnieniu można domowymi metodami sprawdzić, czy kobieta jest w ciąży. Ale pewne oznaki u niektórych pojawiają się już od początku, więc jeśli zastanawiasz się, czy zapłodnienie jest odczuwalne, to nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Pierwsze objawy ciąży – kiedy się ich spodziewać?

Jakie są objawy ciąży i czy mogą wystąpić już w pierwszym tygodniu po zapłodnieniu? Oczywiście, choć każda mama odczuwa to inaczej. Jedne zupełnie nie dostrzegą pierwszych objawów ciąży, inne będą się z nimi zmagały już od samego początku. To jednak nie zmienia faktu, że zwykle objawy ciąży po owulacji, w pierwszym tygodniu, są niedostrzegalne. Nawet jeśli pojawią się mdłości po zapłodnieniu czy ból głowy, to nikt nie będzie od razu myślał o ciąży. Dopiero 10 dzień ciąży może przynieść w końcu jakieś zmiany. Pierwsze objawy ciąży podobne do grypy bardzo łatwo przeoczyć.

Większość kobiet zaczyna odczuwać objawy ciąży w 20 czy 25 dniu cyklu, a więc po upływie około 4 do 6 tygodni. To wtedy można zaobserwować tzw. krwawienie implantacyjne, które może być jednym z pierwszych objawów ciąży. Nasilenie krwawienia zwyczajowo następuje pod koniec pierwszego trymestru i wówczas objawy ciąży bardzo często są łatwo dostrzegalne. Najpierw jednak kobieta może zadawać sobie pytanie: objawy PMS czy ciąża?, bo drobne krwawienie, ból brzucha czy nudności to nie tylko wczesne objawy ciąży, ale także początku krwawienia menstruacyjnego. Nawet jeśli jednak w okresie po 6 tygodniu od zapłodnienia nie masz objawów wczesnej ciąży, to nie musi oznaczać, że nie doszło do zapłodnienia. Niektóre kobiety nie odczuwają pierwszych oznak ciąży w początkowej fazie, a później.

Czy jesteś w ciąży?

Jak rozpoznać oznaki ciąży, czyli najpopularniejsze sygnały

Pierwsze oznaki ciążykiedy się pojawią, często są delikatne i trudne do jednoznacznego określenia. To, co warte podkreślenia, sprawa bardzo indywidualna, więc pojawienie się ich szybko, np. jeszcze przed zaobserwowaniem braku miesiączki, jest możliwe, choć zdarza się to bardzo rzadko. Każda kobieta powinna jednak mieć świadomość, jakie są najwcześniejsze objawy ciąży, by móc na nie właściwie reagować, np. zmieniając swój tryb życia.

Brak miesiączki

To najczęstsza z wymienianych przez kobiety i specjalistów oznak ciąży. Co prawda zdarzają się także wczesne objawy ciąży przed miesiączką, ale brak krwawienia daje sygnał bardzo wyraźny i najczęściej jest pierwszym, który zauważa przyszła matka. Oczywiście może pojawić się tzw. krwawienie implantacyjne, które przez niektórych włączane jest do bardzo wczesnych objawów ciąży przed miesiączką, to znaczy takie, które pojawia się, jeszcze zanim nadchodzi czas na właściwe krwawienie. Ale zasadniczo jeśli mamy na myśli objawy ciążypierwsze, o czym pomyślimy, to brak regularnego krwawienia. Co ciekawe miesiączka może pojawiać się nawet do 4 miesięcy po zapłodnieniu, choć prawie zawsze się zmienia, więc obserwowanie swojego ciała może dać kobietom sygnał co do objawów zapłodnienia.

Nudności, wymioty i ból brzucha

To charakterystyczny punkt wielu ciąży, ale są osoby, które nudności w ogóle nie odczuwają. Zwykle jednak pojawiają się w godzinach porannych albo wieczornych i mogą trwać całą dobę. Gorzej przechodzą je kobiety, dla których to pierwsze dziecko. Kiedy pierwsze objawy ciąży związane z wymiotami? Wszystko ma związek z obecnością w organizmie gonadotropiny kosmówkowej, a dokładniej jej wysokiego stężenia. Jednak na reakcję tego rodzaju wpływa także stres czy lęk. U niektórych kobiet może pojawić się także, jako jeden z najwcześniejszych objawów ciąży, ból brzucha bardzo podobny do bólu menstruacyjnego. Jednak warto zdementować pytanie: czy podczas zapłodnienia boli brzuch? W trakcie samego aktu nie. Biegunka to objaw ciąży, który również może się pojawić na wczesnym etapie po zapłodnieniu.

Zawroty głowy, omdlenia

Po zapłodnieniu dochodzi do gwałtownych zmian w sposobie krążenia krwi. Między innymi rozszerzają się naczynia krwionośne, co można by było uznać za objawy ciążypierwsze, o ile moglibyśmy to zaobserwować. Często jednak nie możemy, a efektem tego jest ból głowy, zawroty oraz omdlenia. Dlaczego tak się dzieje? Więcej krwi zaczyna płynąć do rozwijającego się dziecka, więc mniej dociera do mózgu. Odczucie co do tych objawów ciąży może być wzmocnione przez złe nawyki żywieniowe. Jeśli ciężarna nie spożywa odpowiednio często posiłków, poziom cukru może spaść o wiele szybciej. To także jedna z oznak, że mogło dojść do zapłodnienia.

Brak apetytu w ciąży czy jedzenie ponad stan?

Choć wiele osób uważa, że zmiana apetytu jest trudna do zaobserwowania, na pewno brak apetytu w ciąży może się pojawić. Oczywiście to nie koniec, bo wiele ciężarnych zaraz po zapłodnieniu zaczyna zachowywać się zupełnie inaczej. To znaczy zamiast nie jeść, potrzebuje o wiele więcej, a do tego za wzmożonym łaknieniem idą także mityczne już zachcianki. Co jednak ważne nie jest to, jak wiele kobiet uważa, wynik „potrzeb dziecka”, a kwestia gospodarki hormonalnej. Zwykle zresztą pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu mają związek z nowymi i bardziej licznie gromadzonymi hormonami, a zmiana apetytu należy do tej właśnie kategorii.

Ból piersi, co może być bardzo niebezpieczne

Znów będzie o zmianach hormonalnych, bo to one sprawiają, że objawy ciąży we wczesnym jej stadium w ogóle się pojawiają. Ból piersi należy do nich i może pojawić się nawet na 7 dni przed właściwym terminem regularnego miesiączkowania. Piersi są wówczas wrażliwe, bolące, powiększone oraz mocniej odczuwają różne bodźce, co może być dla kobiety bardzo nieprzyjemne. Czasami dochodzi także do ściemnienia brodawek oraz uwidocznienia się żył. Jednak znów nie ma reguły, a sam ból piersi może mieć także podłoże chorobowe, więc ich badanie jest niezwykle ważne.

Zmęczenie, brak sił, apatyczność, senność

Wszystkie te cechy mogą wystąpić przy chorobach sezonowych, więc łatwo ich nie dostrzec. Objawy ciąży pierwsze dni po zapłodnieniu znów okazują się nie do końca jednoznaczne. Senność w przypadku zapłodnienia wynika z gwałtownego wzrostu, a jakże, progesteronu, czyli znów zmiany hormonalne w ciele przyszłej matki wyznaczają możliwość pojawienia się dziecka. Oczywiście dochodzi także zmęczenie nudnościami, wymiotami, bólami głowy czy brzucha. Zwykle bardziej zmęczone są panie, które jako objawy ciąży odczuwają brak apetytu. Wówczas niewłaściwe odżywianie ma większe przełożenie na energię kumulowaną w organizmie. Dla odczuwania pierwszych oznak zapłodnienia istotne są także: stres, lęk, silne emocje.

Drażliwość na zapachy

Wiele osób uważa, że pierwsze objawy ciąży mają związek z wyostrzeniem zmysłów. Co jednak w tym znamienne, na przykład zmysł zapachu raczej negatywnie reaguje na większość nowych, bardziej odczuwanych bodźców. We wczesnym stadium po zapłodnieniu może bowiem pojawiać się wrażliwość na zapachy, która prowadzi do nudności czy irytacji. Wykonano nawet odpowiednie badania na początkowych objawach ciąży i wynik był zaskakujący. Są trzy najbardziej przeszkadzające zapachy dla ciężarnych. To dym z papierosów, kawa, najbardziej świeżo mielona, oraz kosmetyki, z których prym wiodą mocne, głębokie perfumy. Takie zapachy kobietom w ciąży raczej nie będą się podobały.

Po jakim czasie pojawiają się objawy ciąży i czy można je rozpoznać?

Tak naprawdę to, ile dni po stosunku są objawy ciąży jest znów indywidualne. Trzeba pamiętać, że kiedy odczuwa się pierwsze objawy ciąży, mogą być one mylone z objawami PMS czy chorobami sezonowymi. Z drugiej strony u niektórych są także ukryte objawy ciąży, których nigdy nie będą mogły rozpoznać bez wizyty u lekarza, więc tak ważne jest to, by obserwować siebie i w przypadku podejrzenia, że mogło dojść do zapłodnienia, warto szybciej udać się do ginekologa, by przekonać się, czy zostanie się mamą.

Pierwsze objawy ciąży

Komentarze do wpisu (0)

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl