Darmowa dostawa w Polsce już od 300,00 zł.

Pierwsza wyprawka dla przedszkolaka - jak ją skompletować?

0
Pierwsza wyprawka dla przedszkolaka - jak ją skompletować?

Dla trzylatków, które wcześniej nie chodziły do żłobka pójście do przedszkola to bardzo duże wyzwanie. Można powiedzieć, że to pierwszy, poważny krok ku dorosłości. Dla rodziców to stres niewiele mniejszy: skompletowanie wyprawki, wizja dłuższej rozłąki i tak dalej. Wielu z rodziców pierwszy dzień w przedszkolu przeżywa dużo gorzej niż same dzieci.

Dlatego poniżej znajdziecie listę, która może choć trochę zmniejszy stres związany z zakupami.

 

 Skompletowanie pierwszej wyprawki dla przedszkolaka to cudowna przygoda.

 

Pierwsza wyprawka przedszkolaka: co zapewnia przedszkole?

Każde przedszkole ma swoje wymagania. Oczywiście największa różnica jest między publicznymi i prywatnymi. Ale nawet publiczne przedszkola różnią się między sobą. Bardzo często jest tak, że niektóre elementy wyprawki, zwłaszcza przybory plastyczne są finansowane z funduszu rady rodziców lub przez przedszkole. Również w przedszkolach publicznych zdarza się, że nie trzeba przynosić własnej pościel, bo placówka zapewnia dzieciakom kocyki. Wszystkiego dokładnie dowiecie się na spotkaniu organizacyjnym w pierwszych dniach przedszkola, lub na zajęciach adaptacyjnych. 

Nowe ubrania to też część wyprawki przedszkolaka

Nowe ubrania to też część wyprawki przedszkolaka

 

Pierwsza wyprawka przedszkolaka: kapcie

Kapcie dla przedszkolaka to jest coś oczywistego. Nie muszą być bardzo zabudowane, bo przedszkola są zazwyczaj dobrze ogrzewane. Warto też zwrócić uwagę na podeszwę, żeby nie była zbyt śliska (chociaż jak dziecko się chce wywrócić to nic go nie powstrzyma). W niektórych placówkach wymagane jest aby podeszwa była jasna. Szczegóły dopasuj do wytycznych placówki. Pamiętaj tylko, że przedszkolne buty muszą być wygodne i łatwe w obsłudze.

Pierwsza wyprawka przedszkolaka: worek na kapcie

Worek na kapcie dla przedszkolaka przydaje się bardzo. Moje osobiste dziecko zgubiło buta w okolicach listopada, znalazł się dopiero pod koniec lipca… Czy jestem za posiadaniem worka? Zdecydowanie.

Pierwsza wyprawka przedszkolaka: ubranie na zmianę

Ubranie na zmianę bardzo się przydaje w przedszkolu.Wiadomo jakie jest życie przedszkolaka - raz się oblejesz zupą, raz upaprasz farbkami. Nie musisz mieć trzech lat… więc warto mieć w szafce ze trzy komplety na zmianę. Koszulki, spodnie (wygodne - najlepiej dres albo legginsy), majtki i skarpetki. Bez guzików, dodatkowych wstążek i innych utrudnień, które mogą na początku przysporzyć sporo frustracji. To jest takie minimum. 

Wyprawka przedszkolaka: ubrania na zmianę

W przedszkolu warto mieć ubranka na zmianę. Nigdy nie wiadomo, kiedy zaatakuje podstępna owsianka.

 

Pierwsza wyprawka przedszkolaka: zapasowe buty

Dodatkowe buty nie są niezbędne, ale warto je mieć. Tak jak z ubraniem. Niby taka niepozorna kałuża, a bywa mokra i nie da się jej oprzeć. Z siłą żywiołu nie wygrasz. Do Ciebie tylko należy decyzja czy buty będą w przedszkolu czy w bagażniku samochodu. Jeśli nie używasz samochodu na co dzień odpowiedź jest dość prosta.

 

Pierwsza wyprawka przedszkolaka: szczotka, pasta, kubek

Ciepłą wodę mają. Większość przedszkoli wprowadza rytuały higieniczne już od najmłodszych grup, więc warto się zaopatrzyć. Można jednak z tym poczekać do spotkania organizacyjnego, nie wszystkie przedszkola wymagają tego w najmłodszych grupach. 

 

Pierwsza wyprawka przedszkolaka: piżamka

Piżamka w przedszkolu jest potrzebna, nawet jeśli w domu Wasza pociecha popołudniową drzemkę odbywa w dziennym opakowaniu. W przedszkolu to część rytuału, który daje sygnał do wyciszenia i przygotowuje do spania. Poza tym to świetny trening samodzielnego zakładania ubranek! Jeśli Wasza pociecha nie ubiera się jeszcze sama, po kilku dniach lub tygodniach (sami oceńcie) pozwólcie jej ubrać się samej. Możecie być zaskoczeni jak szybko dzieciaki opanowują takie rzeczy.

 

Pierwsza wyprawka przedszkolaka: pościel

O miękkość i komfort warto zadbać, żeby nie było Waszemu skarbowi smutno i samotno podczas drzemki po obiedzie. Poduszka i miły kocyk są jak znalazł. Kołderka też jest ok, chociaż może być za gruba. W przedszkolach bardzo dba się o to, żeby dzieciaki jednak nie marzły, więc puchowa kołdra może zostać w domu.

 

Wyprawka przedszkolaka to też pościel

Miękki kocyk lub znajoma kołderka zapewnią dziecku komfort w nowym miejscu.

 

Pierwsza wyprawka przedszkolaka: przybory higieniczne

Warto wyposażyć Waszego maluszka w chusteczki higieniczne i mokry papier toaletowy. Różne wypadki chodzą po małych i większych ludziach. Dlatego warto być uzbrojonym w coś do czyszczenia małych ludzi. Można też spakować jakiś mały, kolorowy ręczniczek lub na przykład pieluszką muślinową z pięknym wzorem.

Pierwsza wyprawka przedszkolaka: artykuły papiernicze

Z zakupem kredek, farb, plastelin, bloków, ołówków i innych pędzelków warto poczekać na pierwsze zebranie. Jak wcześniej wspominałam, często jest tak, że tego typu zestawy przedszkole może dostać w hurtowej cenie lub kupić z funduszy Rady Rodziców. Te przybory zostają z dzieckiem na kilka lat (mało kto wykorzysta całe kredki w rok itd.). Możecie jednak dopytać o teczkę czy segregator na prace małych artystów.

 

Bezpieczna wyprawka - jak oznaczyć dziecięce skarby?

Angażując dziecko w kompletowanie wyprawki można dużo zyskać. Samo pomoże Wam wybrać ubranka na zmianę i będzie wiedziało które rzeczy są jego. Zobaczycie jakie będzie szczęśliwe i wdzięczne za możliwość uczestniczenia w tak ważnych przygotowaniach. Na pewno zapamięta, które przedmioty do niego należą. Natomiast nauczycielki już nie będą takie obeznane. Warto zatem podpisać lub zaznaczyć każdą rzecz przyniesioną do przedszkola. Mogą to być inicjały lub po prostu imię i pierwsza litera nazwiska na metce, napisane niezmywalnym markerem. Świetnym pomysłem są kolorowe naklejki lub naprasowanki z imieniem i nazwiskiem dziecka. Zazwyczaj mają jakieś urocze obrazki dodatkowo. Pomijam w ogóle całą zabawę z przyklejania naklejek na ubrania, bo to materiał na osobną relację.

 

Kompletowanie całej wyprawki dobrze jest rozłożyć na kilka etapów, żeby nie zostać przytłoczonym różnorodnością na rynku. Obecnie jest tyle pięknych wzorów dosłownie wszystkiego, że bardzo łatwo wpaść w zakupowy szał i nabyć mnóstwo nie do końca potrzebnych rzeczy.

 

Na ten gorący czas życzę Wam dużo siły. Ciężko opanować łzy wypuszczając w świat swój skarb. To pierwsze kroki dziecka w samodzielność. To co możesz zrobić, to wspierać jego rozwój i wyposażyć je we wszystko co zapewni mu bezpieczeństwo i komfort w odkrywaniu nowych miejsc i doznań. 

MOGĄ CI SIĘ PRZYDAĆ:

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl