x
  • Darmowa dostawa w Polsce już od 300,00 zł.
  • Wysyłka na terenie UE kurierem GLS!

FOR KIDS AND MOMS WITH LOVE

do kasy suma: 0,00 zł
Oczami niemowlaka: czarno-białe zabawki dla dzieci

Oczami niemowlaka: czarno-białe zabawki dla dzieci

0

Jest już! Pojawił się na świecie Twój skarb! Już od kilku tygodni jesteście razem, a dzieciątko nie bardzo reaguje na machanie mu przed oczami piękną pastelową grzechotką? A przecież jest taka sama jak u instagramowych influencerów. Zachodzisz w głowę „dlaczego”? Czy zgodnie z ludową mądrością po urodzeniu dzieci nie widzą? Nie do końca. Ludowa mądrość tu się akurat nie sprawdza. Prawda jest taka, że przez pierwsze trzy miesiące bobasy widzą prawie tylko na czarno biało.

Jak widzi bobas?

Wzrok jest najsłabiej rozwiniętym zmysłem zaraz po wyjściu z ciepłego i bezpiecznego brzucha mamy z prostego powodu. W brzuchu jest ciemno i wzrok nie jest odpowiednio stymulowany. W pierwszych tygodniach nowo narodzony człowiek widzi około 30 razy gorzej niż dorosły!

Wiemy, że czerń i biel to nie jedyne kolory widziane przez bobaska. Nie zmienia to jednak faktu, że w pierwszych trzech/czterech miesiącach dominującymi barwami są te kontrastowe, czerń, biel, ale też odcienie szarości. Według naukowców niemowlęta nie odróżniają „zlewających” się kolorów do około trzeciego miesiąca życia. Później dopiero gdzieś się przebija czerwień czy żółć. 

 

Otaczanie nowo narodzonego brzdąca przepięknymi pastelowymi rzeczami możesz z czystym sumieniem odłożyć na późniejsze miesiące. Na początku warto skupić się na podstawowej kolorystyce, rodem ze szkolnego apelu. Warto też dodać, że w miarę wyraźne są dla niego jedynie duże, proste kształty.

Rozwój wzroku u niemowląt

Wzrok jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się zmysłów. Dla dzieciątka świat zmienia się bardzo intensywnie.

Wzrok dziecka od narodzin do 3. miesiąca życia

Zaraz po narodzinach wszystko jest niewyraźną plamą. Jeśli chcesz dobrze wyobrazić sobie ostrość widzenia u brzdąców, to pomyśl, że widzisz tylko około 5% tego, co teraz.

Dziecko ma też mocno ograniczone widzenie głębi. Najlepiej widzi właśnie na odległość 20-30 centymetrów. Właśnie tyle dzieli twarze mamy i dziecka podczas karmienia piersią. Na początek taka odległość jest idealna. Dzięki temu dziecko ma dokładnie tyle bodźców, żeby poznawać otoczenie, ale nie za dużo, żeby nie być przeciążone. Słowem, szumy są na razie wygłuszane. Zbyt dużo wiadomości z zewnątrz nie jest mu na tym etapie potrzebne.

Jak już wcześniej wspomniałam pierwsze trzy miesiące to czas, kiedy widzi najbardziej kontrastowe barwy i duże, proste kształty. Kolory, które widzi Twój maluch to głównie: czerń, biel, czerwień, dominują jednak szarości.

 

Wzrok dziecka po 3 miesiącach

Po tych trzech/czterech miesiącach dziecko widzi już więcej szczegółów, nie tylko kontury. Zaczyna też dostrzegać coraz wyraźniej inne kolory. Nadal są to barwy mocniejsze, takie jak żółty, niebieski czy zielony. Badania potwierdzają, że dziecięcy układ nerwowy jest najintensywniej stymulowany poprzez kontrastowe, duże wzory. Okazuje się, że niemowlęta chętniej wybierają w tym okresie kolory żółty i czerwony.

Wzrok dziecka po 6 miesiącach

Kiedy maluchy osiągają sześć miesięcy, już coraz częściej dostrzegają detale i chętnie koncentrują na nich spojrzenie. Już po około 12 miesiącach nasze smyki widzą na poziomie dorosłego człowieka.

 

Trzeba przyznać, że to imponujący czas na pełne wykształcenie nowego zmysłu.

Przez pierwsze dwa lata życia, w każdej sekundzie w mózgu dzieci pojawia się 2 miliony połączeń nerwowych! To okres największej elastyczności mózgu! Należy jednak pamiętać, o starym przysłowiu, że „narząd nieużywany zanika” i akurat w tym przypadku to prawda. Wiele połączeń zostaje utracone na zawsze, jeżeli nie będziemy dostarczać odpowiednich bodźców.

Dlaczego warto postawić na zabawki dla niemowląt w kontrastowych kolorach?

 

Każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku jak najlepszy start i pomóc w zdobywaniu wiedzy. Na szczęście każdy może pomóc maluchowi pozostać geniuszem, jakim się rodzi. Dlatego po przyjściu na świat możemy, a nawet powinniśmy wspierać małe oczka! Najprościej przez pokazywanie kontrastowych barw (jakimi są czerń i biel).

 

Stymulowanie dziecięcego wzroku, opisywanie poszczególnych kształtów i nazywanie kolorów jest bardzo ważne dla wzmacniania zdolności poznawczych naszych pociech, tak samo, jak pobudzanie motoryki dużej (czyli ogólnych zdolności ruchowych ciała).

Ponieważ mocno kontrastowe obrazki są dużo łatwiejsze do przyswojenia dla małego człowieka, jest to najlepszy sposób, aby:

 

  • wydłużać czas skupienia,
  • wyćwiczyć pamięć,
  • prawidłowo rozwijać system nerwowy. 

Pokazywanie niemowlętom kontrastowych obrazków jest korzystne z punktu widzenia rozwoju społecznego. Umiejętność opisywania tego, co się widzi, pomaga dziecku wzbogacić słownictwo i podnosi jego pewność siebie.

 

Kolejnym atutem biało czarnych zabawek jest ich uniwersalność. Są neutralne, przez co spodobają się i dzieciom i rodzicom. Pozwalają się rozwijać w naturalnym rytmie nie obarczonym naciskiem na społeczne postrzeganie płci. Może to mieć ogromne korzyści dla dziecka. Biało czarny jest ponadczasowy, więc zabawki odpowiednio przechowywane mogą służyć nawet kilku pokoleniom.

 

Kontrastowe zabawki wspierają też rozwój mózgu dziecka. Badania jednoznacznie mówią, że po tygodniu pokazywania niemowlaczkom kontrastowych obrazów przez około 3 minuty, zdolność skupienia wzroku wydłuża się z 10 do nawet 90 sekund! W trakcie tej prostej dla nas czynności dziecko przekazuje informacje do najgłębszej części mózgu, stymulując tym jego wzrost.

Czarno-białe zabawki dla niemowląt kilka słów na koniec

Dzieciaki, których wzrok był wzmacniany w okresie niemowlęcym poprzez kontrasty, lepiej radzą sobie w szkolnej rzeczywistości oraz cechują się lepszymi wynikami w testach inteligencji.

Pamiętajmy więc, kupując zabawki dla naszych pociech, aby rozwijały się prawidłowo, musimy zwracać uwagę czy są dostosowane do ich wieku i możliwości postrzegania świata wokół. Dla kilkumiesięcznych dzieci zabawki powinny pobudzać kilka zmysłów naraz. Jednak zbyt dużo bodźców też nie jest korzystne. Na jeżdżąco-grające zabawki też nadejdzie czas.

Komentarze do wpisu (0)

Bestsellery

Bambusowa chustka z daszkiem Raki
Bambusowa chustka z daszkiem Raki
39,00 zł 24,00 zł
szt.
check more
Bambusowa chustka z daszkiem Birdie
Bambusowa chustka z daszkiem Birdie
39,00 zł 24,00 zł
szt.
check more
Muślinowa chustka z daszkiem ecru
Muślinowa chustka z daszkiem ecru
39,00 zł 35,10 zł
szt.
check more
Muślinowa chustka z daszkiem szary
Muślinowa chustka z daszkiem szary
39,00 zł 35,10 zł
szt.
check more
Bambusowa chustka z daszkiem Króliczki
Bambusowa chustka z daszkiem Króliczki
39,00 zł 35,10 zł
szt.
check more
Pościel dziecięca MUŚLIN Beż
Pościel dziecięca MUŚLIN Beż
179,00 zł 152,15 zł
szt.
check more
Pościel dziecięca BAMBUSOWA Liski
Pościel dziecięca BAMBUSOWA Liski
209,00 zł 188,10 zł
szt.
check more
Poduszka Miś - Flowerest
Poduszka Miś - Flowerest
69,00 zł 58,65 zł
szt.
check more
Poduszka Muślin Miś Zielony
Poduszka Muślin Miś Zielony
59,00 zł 53,10 zł
szt.
check more

Najnowsze Wpisy na blogu

Lookbook FW21
Lookbook FW21

W końcu upragnione nowości zawitały na nasze półki!

Sprawdź wyjątkowe kolekcje ubranek dziecięcych oraz artykułów zarówno dla dzieci jak i dla mam!

Zapraszamy do obejrzenia Lookbook FW21 CosyCott

Jesienny spacer z dzieckiem
Jesienny spacer z dzieckiem

W końcu nadeszła jesień! Tak bardzo kochana przez jednych, przez innych zaś witana z mocną rezerwą. Złote liście, kasztany, jeszcze trochę słońca, więcej deszczu i wiatr. Gdzie w tym wszystkim spacerować? Jak się przygotować? Czy w ogóle warto wychodzić z ciepłego mieszkania? Otóż warto. Sprawdź poniżej jakie zalety mają jesienne przechadzki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl