Darmowa dostawa w Polsce już od 300,00 zł.

Jak się przygotować do wiosennych spacerków?

0
Jak się przygotować do wiosennych spacerków?

W Polsce wiosna zaczyna się często już w lutym. Pierwsze słoneczne dni kuszą ciepłem i świeżym słońcem. Warto jednak pamiętać, że taka wiosna — lutowa czy marcowa — to wiosna głupców. Potrafi być bardzo zdradliwa. Trzeba się dobrze przygotować na taki spacer, żeby przyniósł on tobie i dziecku same korzyści.

Dlaczego warto chodzić na spacery wiosenne z dzieckiem?

Przebywanie na świeżym powietrzu przynosi wiele korzyści tobie i maluchowi. Ekspozycja na światło słoneczne pomaga naszym organizmom wytwarzać naturalną odporność oraz uzupełniać zapasy niezbędnej witaminy D3. Dla malucha to także ogromna atrakcja, ponieważ ogląda zupełnie nowe kolory, przedmioty, faktury i ma do czynienia z nową jakością świata. 

Wiosenny spacerek może być cudowną aktywnością zarówno dla maluchów, które już same biegają jak i tych, które jeszcze leżą w tylko w wózku. Odpowiednie przygotowanie w postaci odpowiednich sprzętów i ubrań pozwala zachować komfort i cieszyć się bez przeszkód cudowną wiosenną pogodą. 

To także kolejna aktywność, podczas której możesz zacieśniać więzy ze swoim maleństwem. W końcu i mama i tata mogą nosić dziecko w nosidełku i budować relację. 

Z czym na spacerek z dzieckiem wiosną?

Jako rodzic masz kilka opcji, które pomogą ci zapewnić bezpieczeństwo maluchowi podczas wiosennego spacerku. Jeżeli dziecko jeszcze nie chodzi, musisz zadbać o bezpieczne przenoszenie go. Sposób przemieszczania się nie może też za bardzo zmęczyć rodzica. Maluch jest całkowicie zależny od ciebie. 

Do wyboru masz różnego rodzaju nosidła chusty i wózki. Wszystkie mają swoje zalety. Chusty i nosidła pozwalają na bezpośredni kontakt ciała dorosłego z ciałem dziecka. Dzięki temu maluszek może słyszeć bicie twojego serca i przytulać się kiedy potrzebuje bliskości. Dodatkowo ogrzewasz go swoim własnym ciałem. Naturalny ruch, który tworzy się podczas gdy chodzisz, może pomóc uśpić zmęczonego wrażeniami maluszka. 

Z kolei wózek świetnie się sprawdzi, jeżeli nie jesteś przyzwyczajony do noszenia dziecka w nosidle. Pozwala w wygodny sposób przemieszczać się z dzieckiem bez obciążania kręgosłupa. Wózek zapewnia też dodatkową przestrzeń na rzeczy, które mogą być potrzebne podczas spaceru. Mogą to być na przykład pieluchy, zapas picia, czy przekąska dla dziecka. 

Dla starszych dzieci ciekawą opcją może być również wspólna wyprawa rowerowa. Dziecko może podróżować w foteliku przymocowanym za siedzeniem dorosłego lub też w przyczepce. Ważne jest, żeby dziecko było w stanie poprawnie siedzieć. To pozwoli je zabezpieczyć odpowiednimi zapięciami. Dziecko musi też być wystarczająco duże, żeby nosić kask i ochraniacze. Bezpieczeństwo jest zawsze najważniejsze.

Jak ubrać dziecko na wiosenny spacerek?

Warstwy, warstwy i jeszcze raz warstwy. Wiosenna pogoda bywa kapryśna. Mimo słonecznych promieni potrafi nas uraczyć dosyć niskimi temperaturami, a nawet niespodziewanym deszczem. Dlatego ważne jest, żeby dziecko było ubrane na cebulkę. Delikatne, naturalne warstwy materiału pomogą chronić dziecko przed zimnym powietrzem i nieprzyjemnymi warunkami atmosferycznymi. 

Cebulka ma jeszcze jedną zaletę. Pozwala w łatwy sposób regulować temperaturę, jeśli nagle zrobi się cieplej. Pamiętaj, że maluch sam nie może ci powiedzieć czy jest mu zimno, czy ciepło. To twoje zadanie, żeby bardzo uważnie go obserwować i decydować na bieżąco o tym ile warstw ubrania zostawić. 

Pamiętaj, żeby ubrania były wykonane z jak najbardziej naturalnych materiałów, które pozwolą skórze dziecka oddychać i będą odprowadzały wilgoć. Doskonale sprawdzi się bawełna, muślin czy bambus. Jeśli spodziewasz się deszczu, dobrze jest zapewnić maluchowi zewnętrzną warstwę, która ochroni go przed wilgocią. 

Przeczytaj więcej o właściwościach bambusa

Ważne jest również, żeby ochronić te części ciała dziecka, które wychładzają się najszybciej, czyli główkę, ręce i stopki. Skarpetki, rękawiczki i czapeczki — to wszystko przyda się na wiosennym spacerze. 

  

 

Planując spacer wiosną z maluchem, nie można pominąć również pościeli do wózka. Może to być regularna pościel, ale świetnie sprawdzą się również śpiworki, które uniemożliwiają dziecku rozkopanie się i wystawienie na chłodne powietrze. Pościele do wózka będą chronić ciało dziecka przed chłodem, a jednocześnie zapewnią komfort. 

Śpiworki lub pościel wykonane z odpowiednich, certyfikowanych, oddychających i naturalnych materiałów będą odprowadzać wilgoć od ciała dziecka. Jednocześnie zapewnią dobrą wentylację. Unikniesz w ten sposób podrażnień skóry i zapocenia maluszka.  

 

Co jeszcze może się przydać na wiosennym spacerze z dzieckiem?

Wbrew pozorom większość wyjść z maluchem to całkiem duża operacja logistyczna. Wiele mam potwierdzi, że lepiej być przygotowanym na niespodziewane wydarzenia, niż później żałować. 

Na pewno zabierz ze sobą pieluchy i torbę na mokre ubranka — zwłaszcza jeżeli wybierasz się na dłuższy spacer lub będziesz robić przystanek u znajomych. Zapasowe ubranie, czapka i rękawiczki również się przydadzą. Możesz nawet nie zauważyć kiedy maluch sam ściągnie rękawiczkę i rzuci ją gdzieś w trawę. 

Zapas jedzenia i picia dla dziecka to również ważne elementy. Niezależnie czy karmisz własnym mlekiem, czy przychodzicie już na inne rodzaje pokarmów, bądź przygotowana na to, że dziecko może w każdym momencie zażądać jedzenia. Zimne podmuchy wiosennego wiatru niekoniecznie muszą być przyjemne w trakcie karmienia. Możesz zaopatrzyć się w specjalną chustę, która pozwoli ci stworzyć ciepły, intymny zakątek dla twojego dziecka na czas posiłku. Jednocześnie ochronisz siebie przed chłodnym powietrzem. 

Kilka zabawek i gryzaków możesz zawsze awaryjnie trzymać w torbie w wózku. Prawdopodobnie nie będą one potrzebne. W końcu zewnętrzny świat jest fascynujący. Jednak jeśli ta ekscytacja będzie trochę za duża, ukochany gryzak może pomóc dziecku ukoić nerwy i poradzić sobie z nową sytuacją.

Wiosenny spacer z dzieckiem — kilka słów na koniec 

Wiosenne spacery to cudowny czas, który spędzasz ze swoim dzieckiem na świeżym powietrzu. Łapiecie razem promienie słoneczne i wdychacie świeże, wiosenne powietrze. Przed wyjściem dobrze jest zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne akcesoria, aby bezstresowo cieszyć się wspólnym czasem.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl