Darmowa dostawa w Polsce już od 300,00 zł.

Ile mleka wypija noworodek?

0
Ile mleka wypija noworodek?

Bardzo wiele świeżo upieczonych mam, rozpoczynając swoją przygodę z macierzyństwem, nie wie właściwie nic na temat tego, ile mleka powinno spożywać niemowlę. Nic dziwnego – o takich sprawach, jak objętość żołądka noworodka mówi się zaskakująco niewiele. Jeśli chodzi o żywienie oseska, w pierwszych dniach po porodzie na pierwszy plan wysuwają się często problemy matki z brakiem pokarmu czy też kwestia nieumiejętnego przystawiania dziecka do piersi; niekiedy zdarza się też, że niemowlę nie chce ssać. Tymczasem świadomość tego, jak duża porcja mleka mieści się w brzuszku nowo narodzonego malucha może mieć ogromne znaczenie, ponieważ pozwala łatwo oszacować, ile pokarmu dziecko potrzebuje do tego, aby się najeść.

Z drugiej strony wiemy też, w którym momencie może nastąpić punkt, gdy dziecko zostanie przekarmione – otrzyma zbyt dużą ilość pokarmu i zacznie mu się ulewać. Dotyczy to oczywiście zarówno naturalnego mleka matki, jak i mleka modyfikowanego, jeśli niemowlę jest nim karmione już od urodzenia. W tym momencie pojawia się też kwestia brudzenia bielizny pościelowej, ubrań dziecka i mamy, foteli oraz kanap, a także innych elementów otoczenia. Ucierpieć mogą oczywiście również poduszeczki dla niemowląt czy też komplet pościeli dla niemowlaka.

Ile może pomieścić brzuszek noworodka?

Dostarczając dziecku odpowiednią, dostosowaną do jego wieku ilość pokarmu, dbamy nie tylko o jego prawidłowy rozwój, ale i komfort oraz bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że malucha nie wolno nie tylko głodzić, ale i przekarmiać. Niestety, niemowlę samo nie powie nam o tym, że dostaje za mało bądź też za dużo mleka; możemy się tylko domyślać, że coś jest nie tak na podstawie jego zachowań, jak płacz czy też charakterystyczne cmokanie sygnalizujące głód. Warto też pamiętać, że pokarm naturalny trawiony jest zdecydowanie szybciej, aniżeli mleko modyfikowane, i z tego powodu dziecko należy karmić piersią częściej.

Podstawową informacją, jaką warto wziąć tu pod uwagę jest objętość, jaką w przybliżeniu ma żołądek noworodka, czyli dziecka w okresie od urodzenia aż do ukończenia czterech tygodni; w przybliżeniu można też przyjąć, że okres ten wynosi miesiąc. Zawrotne tempo, w jakim żołądek malucha zmienia w tym czasie swoją pojemność może zaskakiwać. O ile w pierwszej dobie życia noworodka jego brzuszek ma zaledwie 5-7 ml i pod względem objętości przypomina czereśnię, o tyle w 30. dobie może już pomieścić tyle, co jajo kurze, tj. 80-150 ml! Najbardziej dynamiczny rozwój wielkości żołądka następuje jednak w pierwszym tygodniu życia malucha: trzecia doba to już brzuszek wielkości orzecha włoskiego (22-27 ml), a doba siódma – brzoskwini (45-60 ml) [1].

Jak jeszcze dbać o komfort i wygodę niemowlaka?

Dzięki kontroli wielkości dostarczanych maluchowi porcji pokarmu dbamy o jego dobrostan, w tym również o komfort codziennego funkcjonowania. Jak jeszcze możemy zwiększyć jego wygodę? Zdecydowanie warto otaczać dziecko przewiewnymi, naturalnymi materiałami, co do których mamy pewność, że zostały wyprodukowane z dbałością o każdy szczegół, a ponadto nie zawierają żadnych szkodliwych substancji, które delikatnej skórze noworodka mogłyby zaszkodzić. Właśnie takie są wysokiej jakości poduszeczki dla niemowląt czy też niejeden otulający komplet pościeli dla niemowlaka, sygnowane przez polską markę Cosy Cott – cechują je wyjątkowa miękkość oraz ponadprzeciętny komfort użytkowania.

Tekstylia tej firmy, w tym właśnie zestawy pościeli, kocyki, kokony i prześcieradła, szyte są ręcznie z najwyższej jakości muślinu, bawełny oraz bambusa. Jeśli chodzi o zestawy do spania, uwagę zwraca np. uroczy komplet pościeli dla niemowlaka Króliczki, wykonany z miękkiej bawełny z certyfikatem Oeko Tex, z drugiej strony podszyty stroną MINKY z wypukłościami, ozdobiony ręcznie wykonanymi chwostami oraz wypełniony antyalergicznym silikonem. Bardzo przyjemnie, również w ciągu dnia, jest też przytulić się do mięciutkiej poduszeczki dla niemowląt Cosy Cott. Nasze poduszeczki dla niemowląt zachwycają nie tylko uroczymi pastelowymi kolorami, ale i bardzo ciekawym wzornictwem, np. w kształcie głowy misia; najmłodsze dzieci uwielbiają się w nie wtulać, a te nieco starsze – targać je za doszyte uszy.


[1] Ile mleka wypija noworodek? KP, KPI, MM – przewodnik i tabela (Medsowa)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl