Darmowa dostawa w Polsce już od 300,00 zł.

Ile godzin dziennie powinno spać niemowlę?

0
Ile godzin dziennie powinno spać niemowlę?

Dziś jednak chcielibyśmy Wam przedstawić widełki, o których mówią nie tylko rodzice, ale również pediatrzy czy położone. Mamy nadzieję, że przedstawione informację utwierdzą niektórych rodziców w przekonaniu, że ich dziecko prawidłowo się rozwija, a tych, którzy dopiero spodziewają się przyjścia na świat malucha, uspokoją.

Uwzglednijcie potrzeby dziecka

Nie ulega żadnej wątpliwości, że najważniejsze dla każdego rodzica powinno być dobro dziecka i zaspokojenie jego potrzeb. Nie inaczej jest w przypadku snu. W wielu artykułach można odnaleźć informacje, że noworodek powinien spać od 16 do 20 godzin na dobę. Nic zatem dziwnego, że wielu rodziców, których dzieci śpią o wiele mniej, zastanawia się, czy ich maluszki nie są chore. Odpowiadamy - zapewne nie są. Każde dziecko bowiem potrzebuje innej aktywności. Jedne potrzebują więcej snu, inne zaś większej uwagi swoich rodziców. Nie martwcie się zatem, jeśli Wasze dziecko, w początkowym okresie życia, nie śpi książkowych 20 godzin. Wsłuchajcie się w jego tryb życia i spróbuje z nim współgrać.

Jeśli jednak to Was nie przekonuje, zachęcamy do zapoznania się z definicją zdrowego snu dziecka i zaobserwowania, czy z maluchem nie dzieje się nic złego. Wówczas, nawet, jeśli Wasza pociecha śpi znacznie mniej, będziecie spokojniejsi.

Co ma wpływ na zdrowy sen dziecka?

Aby mieć pewność, że częste wybudzanie się dziecka jest uwarunkowane jego trybem życia, a nie środowiskiem, który ma na niego zły wpływ, warto zwrócić uwagę na otoczenie, w którym maluch z reguły śpi. Może okazać się, że przeszkodą może okazać się źle dobrana poduszka dla niemowlaka lub kołderka. Warto mieć tutaj na uwadze, że to, pod czym śpi dziecko ma niebywałe wpływ na jego komfort. Najlepszym rozwiązaniem będzie pościel dla noworodka z muślinu, która nie tylko jest niezwykle przyjemna w dotyku, ale również lekka i przewiewna. Rodzic ma zatem pewność, że dziecku nie tylko nie będzie zimno, ale również, że nie spoci się podczas snu.

Jeśli powyższe aspekty zostały spełnione, a Wasze dziecko nadal często wybudza się podczas snu, oznacza to, że działa jego system obronny. Niestety musimy tutaj wspomnieć o nagłej śmierci łóżeczkowej, która coraz częściej pojawia się wśród dzieci. Badania, które zostały przeprowadzone stwierdzają, że z SIDS ma związek głęboki i długi sen. Warto zatem zwrócić na to uwagę, jeśli dziecko śpi w nocy bardzo głęboko. Mając to na uwadze - w lepszej sytuacji z pewnością są rodzice, których dzieci częściej się wybudzają. Dzięki temu są w stanie częściej sprawdzać, czy z dzieckiem jest wszystko w porządku.

Ilość snu malucha zwiększa się wraz z tym, jak staje się starsze. Nie ulega to żadnej wątpliwości. Nie liczcie jednak na to, że po upływie 3-ciego miesiąca życia, o którym w poradnikach dla rodziców można przeczytać wiele, Wasze dziecko zacznie przesypiać od 19:00 do 7:00 czy 8:00 rano. Pamiętajcie - jeśli będzie miało w dalszym ciągu potrzebę budzenia się w nocy, to będzie to robić i nawet najlepsze magiczne sztuczki, które będziecie stosować, tego nie zmienią.

Tabele wyznaczające ilość snu niemowlęcia

Wiele poradników dla młodych rodziców przedstawia tabele, które w widełkach opisują dobowe zapotrzebowanie na sen niemowlaka. Jest to dla nich niepodważalny wyznacznik tego, ile powinno spać ich dziecko. Szczególnie biorą sobie je do serca młodzi rodzice, którzy zostali obdarzeni pierwszym dzieckiem i tak naprawdę nie wiedzą jeszcze do końca, jak może funkcjonować maleńki organizm. Niemniej jednak, warto uświadomić im, że każde niemowlę jest inne i będzie spało tyle, ile będzie potrzebował jego organizm i wtedy, kiedy będzie miało na to ochotę. Aby uświadomić to sobie, warto, żeby spojrzeli na siebie - śpią wtedy kiedy chcą, kiedy ich organizm potrzebuje odpoczynku i regeneracji. Nie inaczej jest z dzieckiem.

Biorąc powyższe pod uwagę, aby ustalić, ile czasu niemowlę potrzebuje na sen, wystarczy go obserwować. Jeśli w danym momencie czuje, że potrzebuje drzemki, sygnalizuje to poprzez pocieranie oczu, czy brak koncentracji na osobach i zabawkach. Nie budźmy go również rano. Często dzieci, które potrzebują snu, mają problem z porannym wstawaniem.

Zdajemy sobie sprawę z faktu, że wyżej poruszone aspekty nie dały jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile powinno spać niemowlę. Niestety takiej odpowiedzi nie ma. Medycyna idzie wciąż do przodu, dzieci się zmieniają, dlatego warto śledzić na bieżąco badania, które wskazują nowe normy. Najważniejsza jednak - co niejednokrotnie podkreślaliśmy w tym artykule - jest obserwacja własnego dziecka. Tylko ona pozwoli Wam ustalić dobowy rytm malucha i dopasować do niego życie swoje i swojej rodziny. Innego wyjścia nie ma.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl