Darmowa dostawa w Polsce już od 300,00 zł.

Gryzak dla maluszka – od kiedy wprowadzić i jaki wybrać?

0
Gryzak dla maluszka – od kiedy wprowadzić i jaki wybrać?

Gryzak wydaje się naturalnie jedną z pierwszych „zabawek”, jakie dajemy naszemu dziecku, często już w pierwszych miesiącach życia. Jednak gryzaki nie służą tylko do zabawy - są niemalże niezbędne, kiedy niemowlę rozpoczyna okres ząbkowania. Jest to wprost doskonały sposób na złagodzenie dolegliwości związanych z wyrastaniem pierwszych ząbków. Jak mówią lekarze pediatrzy, zagryzanie gryzaka uśmierza swędzenie dziąseł i ból, a także usprawnia proces pojawiania się nowych zębów u dziecka. Gryzaki pozwalają po prostu na łagodniejsze przebrnięcie przez często bardzo trudny proces ząbkowania, bez konieczności stosowania środków farmakologicznych. Oczywiście nie zawsze stanowią wystarczającą metodę walki z dolegliwościami związanymi z ząbkowaniem, ale w większości przypadków mogą pomóc. Wbrew niektórym opiniom, gryzaki nie mają negatywnego wpływu na rozwój uzębienia dziecka. Wręcz przeciwnie, mogą stymulować jego prawidłowy wzrost.

Od kiedy można stosować gryzaki u niemowląt?

Pierwszego zęba u naszej pociechy możemy wypatrywać mniej więcej w 6 miesiącu życia. Już około 3 miesiąca życia niemowlęcia, możemy zauważyć, że wkłada sobie ono rączki do ust. Kiedy ten proces się zaczyna, dziecko zaczyna gryźć wszystko, co ma pod ręką, jednak często może sobie zrobić krzywdę nieprzystosowanym do delikatnych dziąseł przedmiotem. Jest to dobry moment na podanie pierwszego gryzaka, ale jako tako nie ma ustalonej dolnej granicy wieku, w którym można dawać dziecku gryzaki. Najczęściej używanie ich wcześniej niż od 3 miesiąca często jest właściwie bezcelowe, ponieważ dziecko nie potrafi jeszcze chwycić gryzaka w rączkę. W zależności od typu gryzaka czy materiału, z jakiego jest wykonany, producent informuje na opakowaniu, od jakiego wieku można stosować gryzak u dzieci.

Gryzaki dla niemowląt – bezpieczeństwo

Kupując gryzak dla niemowlęcia, obowiązkowo należy zwrócić uwagę, by spełniał on podstawowe normy bezpieczeństwa. Przede wszystkim gryzak musi być wykonany z materiałów bezpiecznych dla niemowląt. Absolutnie nie mogą być one szkodliwe dla zdrowia oraz nie mogą powodować alergii. Szukaj gryzaków wykonanych z materiałów przyjaznych dla Twojego dziecka, jak i środowiska. Zwróć uwagę, czy gryzak posiada certyfikat FDA (Amerykańskiej Federalnej Agencji Żywności i Leków). Ulgę rozpulchnionym ząbkowaniem dziąsłom Twojego malucha może przynieść między innymi miękki, silikonowy gryzak. Decydując się na ten rodzaj, sprawdź, czy gryzak został wykonany z silikonu spożywczego, który charakteryzuje się biokompatybilnością, a co za tym idziehipoalergicznymi właściwościami. Warto wiedzieć, że gryzaki oparte na rektyfikatach ropy naftowej nie są w 100% obojętne dla zdrowia niemowląt, a mowa o wszystkich plastikach ropopochodnych stosowanych obecniej na rynku, nawet tych dopuszczonych z oznakowaniem BPA Free.

Zadbaj również, by gryzak był dla dziecka bezpieczny pod względem kształtu. Nie może być w żadnym miejscu ostro zakończony, a jego kształt czy forma muszą być dostosowane do wieku.

Pozostając przy bezpieczeństwie, należy koniecznie pamiętać o zachowaniu bezwzględniej higieny. Gryzak musi być odpowiednio często czyszczony, w końcu dziecko bawi się nim, wkładając go sobie do buzi.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę

Wybierając gryzaki dla naszego dziecka warto pamiętać, że dzieci uwielbiają różnorodne kształty, wypukłości, ciekawe i przyjemne w dotyku faktury materiałów. Wesoły kształt gryzaka z pewnością zachęci malucha do zabawy. Na rynku jest wiele gryzaków, które poza tym, że świetnie nadają się do gryzienia, posiadają również inne funkcje. Są takie, które równocześnie są grzechotką czy np. posiadają zakończenie podobne do szczoteczki do zębów, przez co, można na nią nałożyć żele chłodzące łagodzące ból, a gdy dziecko jest już odrobinę starsze, świetnie nadają się do nauki mycia ząbków. Rozmiar gryzaka powinien być dobrze dopasowany do małych rączek, tak aby mogły z dowolnej pozycji, szybko uchwycić gryzak, a jeśli lubisz porządek i pragniesz zachowywać go mimo posiadania dziecka, to zwróć uwagę na to, czy gryzak posiada możliwość mocowania do łóżeczka, wózka czy fotelika samochodowego.

Poza tym wszystkim pamiętajmy, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie i my, jako rodzice, musimy je bacznie obserwować, nie wprowadzając niczego na siłę. Bo najważniejsze jest dobre samopoczucie i bezpieczny rozwój dziecka.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl