Darmowa dostawa w Polsce już od 300,00 zł.

Gdzie powinno spać dziecko po powrocie ze szpitala?

0
Gdzie powinno spać dziecko po powrocie ze szpitala?

Czy jednak maluch po powrocie ze szpitala powinien spać z rodzicami w łóżku? Zdania na ten temat są podzielone. W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytania, jak również podpowiedzieć Wam, gdzie może spać noworodek, jeśli zdecydujecie, że łóżko rodziców nie jest najlepszym miejscem.

Decyzja należy do rodziców

Nie da się ukryć, że temat snu noworodka dzieli rodziców. Tak naprawdę wybór zależy od nas. Wszystko zależy od tego, jak blisko chcemy mieć malucha przy sobie i jaki rodzaj usypiania preferujemy. Jak można się spodziewać, nie ma tutaj jednej słusznej szkoły. Każde rozwiązanie ma zarówno plusy, jak i minusy. Najważniejsze powinno być dla Was dobro dziecka. Pamiętajcie jednak, aby przyzwyczajać malucha do sypiania w różnych miejscach. Dzięki temu nie będzie miało problemu zasypianiem w ciągu dnia w salonie czy wózku, a nawet u babci, jeśli będziecie musieli pozostawić go pod opieką.

Gdzie może spać noworodek? Oto przykłady miejsc, w których z pewnością będzie mu dobrze:

  • łóżko rodziców - wiele mam decyduje się na ten krok, ponieważ łatwiej jest im karmić dziecko w nocy. Dzięki temu ani one, ani maluch nie są rozbudzone na tyle, aby nie powrócić do nu po karmieniu. Dodatkowo spanie z mamą i tatą daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i bliskości obojga rodziców. Niemniej jednak, wiele osób neguje to rozwiązanie ze słusznych przyczyn - ograniczenie przestrzeni, którą do tej pory mieliście jedynie dla siebie może spowodować, że dziecko przez przypadek zostanie przygniecione przez któregoś z rodziców.

  • dostawka do łóżka rodziców - jest to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieć malucha blisko siebie, jednocześnie nie chcąc, aby ten spał w łóżku rodziców. Konstrukcja pozwala dostawić maleńkie łóżeczko do łóżka rodziców, dopasować je wysokością. Zdjęty bok sprawia, że mama w każdej chwili ma swobodny dostęp do maluszka.

  • wózek - ten sprawdza się doskonale na spacerach, jak i na wizytach u babci. Dobrze, jeśli nie jest sztywny i ma możliwość kołysania dziecka do snu;

  • łóżeczko - to podstawowy meble, który z pewnością powinien znaleźć się w pokoju dziecka. Jeśli macie na tyle dużą sypialnię, przez pierwsze miesiące może stać niedaleko Waszego łóżka. Wybór ten ma jednak jeden minus - świeżo upieczona mama będzie musiała w nocy wstawać do dziecka, poza tym niektóre noworodki będą miały problem z zasypianiem, ponieważ nie będą czuły oddechu i bliskości rodziców.

  • kołyska lub specjalny kosz - to rozwiązanie doskonale sprawdza się w ciągu dnia, kiedy dużo czasu spędzamy w salonie. Wówczas możemy mieć dziecko zawsze blisko siebie. Co więcej oba rozwiązania mają możliwość kołysania malucha, które sprawia, że chętniej zasypia.

Jak widać, możliwości położenia noworodka jest wiele. Warto pamiętać o tym, że bez względu na to, który sposób wybierzecie, musicie odpowiednio wyposażyć dane miejsce. W łóżeczkach i kołyskach z pewnością sprawdzi się zestaw pościeli dla niemowlaka, w wózku zaś wystarczą kocyki dla dzieci. Ważne, aby zarówno jedna, jak i druga rzecz były wykonane z miękkiej, hipoalergicznej tkaniny, która przepuszcza dziecko. Tylko wtedy będziecie mieć pewność, że maluch otrzymał wszystko, co najlepsze i co nie zagraża jego zdrowiu.

Zasada, która pomoże rodzicom nie zwariować po pojawieniu się nowego członka rodziny w domu

Zdajemy sobie sprawę z faktu, że wielu rodziców, szczególnie mam boi się, czy poradzi sobie w wyznaczonej im przez los roli. Tak naprawdę w wielu przypadkach instynkt macierzyński czy ojcowski pojawia się wraz z pojawieniem się na świecie dziecka. Wystarczy w późniejszym czasie stosować wcześniej założone zasady, a opieka i sen nie będą sprawiały żadnego problemu. We wcześniejszym podrozdziale przedstawiliśmy Wam miejsca, w których spokojnie, przez pierwsze tygodnie życia, może spać noworodek. Teraz chcielibyśmy odpowiedzieć na kontrowersyjne pytanie - czy powinien spać w jednym łóżku z rodzicami. Mamy na uwadze fakt, że nasza odpowiedź może spotkać się z krytyką, jednak uważamy, że nie jest to najlepszy pomysł.

Noworodek, owszem, potrzebuje bliskości rodziców. To nie ulega żadnej wątpliwości. Jednak spanie w łóżku rodziców może w przyszłości rodzić problemy, z których wyeliminowaniem będziecie mieć problem. Jeśli od pierwszych chwil życia nauczycie malucha, że powinien spać we własnym łóżeczku, to właśnie tam będzie czuł się jak u siebie. Nie będzie domagał się tego, aby brać go do naszego łóżka. Jest to doskonałe rozwiązanie, które w przyszłości zaowocuje tym, że dziecko nie będzie wiedziało, że łóżeczko jest jego miejscem i nie będzie miało problemów z zasypianiem w tym miejscu. Warto zatem sprawić, aby zaraz po przyjściu ze szpitala, maluch jak najwięcej czasu i drzemek spędzał we własnym łóżeczku. Dzięki temu to miejsce nie będzie mu obce, a nawet jeśli weźmiecie malucha raz czy dwa razy do swojego łóżka, nie będzie miał problemu z ponownym wróceniem do swojego łóżeczka.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl