Darmowa dostawa w Polsce już od 300,00 zł.

Encyklopedia tkanin Cosy Cott: Bambus i Kocyki bambusowe

0
Encyklopedia tkanin Cosy Cott: Bambus i Kocyki bambusowe

Kocyki bambusowe dla dzieci i inne akcesoria z tego materiału cieszą się coraz większym powodzeniem. Mamy częściej sięgają po bambusowe otulacze, bambusowe pościele i pieluszki dla dzieci. Z czego powstaje tkanina bambusowa? Jakie są rodzaje tkanin bambusowych? Jakie właściwości ma bambus? czy bambus jest lepszy od bawełny? Odpowiedzi znajdziesz w artykule!

 

Encyklopedia tkanin Cosy Cott to nowy cykl, w którym z naukowym zacięciem będziemy odpowiadać na pytania dotyczące tkanin, które wykorzystujemy w naszym sklepie! Dziś zapraszamy po garść informacji o niezwykle popularnym bambusie. 

 

Termin „tkanina bambusowa” szeroko odnosi się do wielu różnych tekstyliów wytwarzanych z bambusa. Tkaniny są wytwarzane z bambusa od tysięcy lat, ale dopiero w dzisiejszych czasach proces przetwarzania tego wytrzymałego i szybko rosnącego drewna na tkaninę został udoskonalony.

Bambus - roślina: surowiec idealny 

Na całym świecie występuje ponad 1000 gatunków bambusa. Pula ta stale się powiększa - Naukowcy stale opisują nowe odmiany tej rośliny. Odmiany bambusa wahają się od tropikalnego bambusa drzewnego po bambus zielny i różnią się od siebie między innymi wytwarzanymi kłączami. Kłącza bambusa mogą być monopodialne i sympodialne. Malezja uprawia bambus sympodialny, podczas gdy bambus monopodialny jest znany w Chinach i na Tajwanie. 

Różne raporty podają, że bambus może rosnąć od 11 do 21 cm dziennie lub do 2 cali na godzinę, czyli około 122 cm dziennie. W zależności od gatunku bambus może osiągnąć dojrzałość w ciągu zaledwie 3 lat, jednak najczęściej tę wartość szacuje się na 4 do 6 lat.

Włókno bambusowe - z czego powstaje?

Włókno bambusowe to włókno celulozowe, które jest regenerowane z bambusa. Włókno uzyskiwane z tej rośliny jest cenionym, biodegradowalnym materiałem tekstylnym o wytrzymałości porównywalnej z konwencjonalnymi włóknami szklanymi. Bambus używany do przygotowania włókien ma zwykle 3-4 lata.

Popularne zastosowania bambusa

Bambus jest tradycyjnie jako tani materiał budowlany w domach, mostach i platformach budowlanych. Włókno bambusowe w naturalnych kompozytach było szeroko stosowany w różnych konstrukcjach, takich jak wnętrza pojazdów i samolotów czy kaski rowerowe. 

Włókno bambusowe znalazło zastosowanie także w przemyśle tekstylnym. Tkaniny bambusowe są coraz częściej wybierane jako alternatywa bawełny czy lnu. 

Bambusowa tkanina - jak powstaje?

W zależności od rodzaju wytwarzanej tkaniny tekstylia bambusowe mogą być produkowane na wiele różnych sposobów. Większość tkanin bambusowych produkowanych na świecie to wiskoza bambusowa. Rzadsze, ale o wiele lepsze jakościowo jest płótno bambusowe. 

 

Przy produkcji wiskozy włókno bambusowe jest wytwarzane poprzez hydrolizę alkaliczną i wielofazowe bielenie łodyg i liści bambusa, po czym następuje chemiczna obróbka skrobiowej pulpy powstałej w trakcie procesu.

 

Ciekawostka: Wiskoza to termin odnoszący się do każdego rodzaju tkaniny wykonanej metodą wiskozową opracowaną na początku XX wieku. Ten rodzaj tkaniny jest jedną z najnowszych wersji sztucznego jedwabiu, który jest tkaniną półsyntetyczną. Wiskoza została pierwotnie opracowana, aby naśladować pożądane właściwości jedwabiu.

 

Tkanina bambusowa najwyższej jakości wykonana jest przy zastosowaniu praktyk produkcyjnych, które nie powodują ekstrakcji celulozy. Zamiast tego na pokruszonych włóknach bambusa stosuje się naturalny enzym. Następnie włókna są myte i przędzone. Ma ona zwykle jedwabistą teksturę, a tkanina wykonana w tym procesie jest czasami nazywana płótnem bambusowym.

 

Tkanina bambusowa wykonana tą metodą nie jest szkodliwa dla środowiska. Uzyskany w ten sposób materiał jest mocny i trwały. Niestety większość rodzajów tkanin bambusowych nie jest wytwarzanych w tym mechanicznym procesie. Aby mieć pewność, że otrzymujesz wysokiej jakości tkaninę bambusową, upewnij się, że jest ona wytwarzana w procesie mechanicznym, a nie chemicznym i posiada wszystkie niezbędne certyfikaty jakościowe, jak na przykład certyfikat OEKO TEX.

Tkanina bambusowa - typy

Na rynku można spotkać zasadniczo trzy typy tkanin bambusowych. 

  • Wiskoza bambusowa: Ten rodzaj tkaniny bambusowej jest prawie identyczny z innymi rodzajami wiskozy. Jedynym powodem, dla którego do produkcji tej tkaniny zamiast innego rodzaju drewna jest używany bambus, są obniżone koszty produkcji. Nie posiada ona wszystkich zalet prawdziwej tkaniny bambusowej, a konsumenci powinni uważać na łączenie tego typu tkaniny z prawdziwą tkaniną bambusową wytwarzaną mechanicznie.
  • Tkanina bambusowa typu Lyocell: Ten rodzaj tkaniny jest podobny do wiskozy, ale jest wytwarzany nieco inną metodą w obiegu zamkniętym. Jest ona nieco mniej szkodliwa dla środowiska. Ponadto struktura chemiczna celulozy użytej do produkcji tego typu tkaniny nie ulega zmianie w procesie produkcyjnym, co oznacza, że zachowuje ona wiele korzystnych właściwości, które są również widoczne w tkaninie bambusowej wytwarzanej mechanicznie.
  • Drobne włókno bambusowe wytwarzane mechanicznie: ten rodzaj tkaniny to jedyna opcja, którą można uznać za prawdziwą „tkaninę bambusową”. Jest stosunkowo droga i czasochłonna w produkcji, ale oferuje znacznie większe korzyści niż rodzaje tkanin, które nie są wytwarzane metodami chemicznymi. Ten rodzaj tkaniny bambusowej jest bardzo mocny, trwały i miękki.

Bambus właściwości

Włókno bambusowe posiada różne mikro-szczeliny, dzięki czemu jest bardziej miękkie od bawełny. Ta unikalna cecha zwiększa zdolność tej tkaniny do wchłaniania wilgoci. Artykuły wykonane z włókna bambusowego są elastyczne, przyjazne dla środowiska i biodegradowalne. Włókno jest:

  • bakteriostatyczne,
  • przeciwgrzybicze,
  • antybakteryjne,
  • hipoalergiczne,
  • higroskopijne,
  • naturalnie dezodoryzujące 
  • odporne na światło ultrafioletowe. 

Ponadto bambus jest bardzo trwały, stabilny i wytrzymały oraz ma znaczną wytrzymałość na rozciąganie.

Do czego wykorzystuje się tkaniny bambusowe?

Ogólnie rzecz biorąc, ten rodzaj tkaniny może być używany praktycznie wszędzie tam, gdzie używana jest bawełna. Niektórzy konsumenci mogą nawet preferować tkaninę bambusową ze względu na jej godne uwagi, korzystne cechy.

 

Ze względu na swoje wszechstronne właściwości tkaniny bambusowe są wykorzystywane głównie w przemyśle tekstylnym do wyrobu strojów, ręczników i szlafroków. Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne służy do wyrobu bandaży, masek, strojów pielęgniarskich i podpasek higienicznych. Inne, mniej oczywiste zastosowania tych tkanin to kurtyny odporne na promieniowanie UV, antybiotyki i bakteriostatyki, ale też tapety. Włókna bambusowe są również używane do celów dekoracyjnych.

 

Tkanina bambusowa jest wysoce oddychająca i jest również bardziej rozciągliwa niż bawełna. Łatwo jest utkać to włókno  w tkaniny o dużej liczbie nitek, a powstałe w rezultacie tkaniny są często cieńsze niż ich bawełniane odpowiedniki, zachowując podobną lub większą rozciągliwość.

 

Tkanina bambusowa może być używana w prześcieradłach, kocach, ręcznikach, ręcznikach do rąk lub wielu innych tekstyliach domowych. Jednak ze względu na swoją miękkość i trwałość tkanina ta jest najczęściej stosowana w odzieży. Bielizna wykonana z tego materiału jest szczególnie popularna, podobnie jak skarpetki, T-shirty i inne elementy garderoby, które mają bezpośredni kontakt ze skórą.

 

Należy pamiętać, że tylko tkanina bambusowa, która została wykonana w procesach mechanicznych, będzie miała korzystne właściwości, które czynią ją pożądaną przez konsumentów. Bambusowa wiskoza i podobne tkaniny półsyntetyczne nie są tak miękkie i rozciągliwe, jak prawdziwe, iz pewnością mają znikome właściwości antybakteryjne.

Bambus vs bawełna

Wspominałam już, że produkty bambusowe są często wybierane zamiast bawełnianych. redakcja bloga Ecosa.com.au przeprowadziła test przescieradła bambusowego i jego odpowiednika z bawełny egipskiej. Ocenie podlegało 5 różnych aspektów i cech tkaniny. Oto rezultaty:

Trwałość

Zarówno pościel bambusowa, jak i egipska bawełna są znane ze swojej wysokiej jakości. Wiadomo, że prześcieradła te wytrzymują nawet 15 lat ze względu na długie włókna obecne zarówno w bambusie, jak i bawełnie. Zamiast z drobnych, krótkich włókien, prześcieradła z bambusa i egipskiej bawełny są wykonane z długich i cienkich nici, które rozciągają się na całej długości, pokrywając całą długość prześcieradła. Dzięki tej metodzie pościel jest odporna na mechacenie i rozrywanie - oba te czynniki skracają żywotność pościeli.

 

Jednak z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność. Obie pościele wymagają dużej pielęgnacji, szczególnie podczas prania. Delikatne cykle są niezbędne, aby utrzymać jakość takich prześcieradeł.

 

Wskazówka: aby przedłużyć jego żywotność, pamiętaj o przestrzeganiu instrukcji pielęgnacji dołączonych do prześcieradeł.

 

Jedna różnica między tymi dwoma prześcieradłami polega na tym, że bawełna jest bardziej podatna na przebarwienia, ponieważ podczas snu wchłania pot i tłuszcz z ciała. Te żółte i szare plamy na naszych prześcieradłach można usunąć poprzez głębokie czyszczenie, ale niektórzy decydują się wyrzucić je po odbarwieniu ze względów sanitarnych.

 

Zwycięzca: bambusowe prześcieradła

 

Faktura tkaniny

Bambusowa pościel jest jedwabista w dotyku, ale w przeciwieństwie do jedwabiu materiał wcale nie jest śliski. Jest naturalnie lekki i oddychający, zwłaszcza ze względu na jego zdolność odprowadzania wilgoci. Oznacza to, że nawet w najgorętszych temperaturach tkanina bambusowa nie przykleja się do skóry. Posiada również funkcję regulacji temperatury, dzięki czemu zapewnia ciepło zimą, ale chłód latem.

 

Pościel z egipskiej bawełny, zwłaszcza ta z większą ilością nici, jest wyjątkowo miękka i luksusowa. Jak dobre wino, im dłużej masz pościel z egipskiej bawełny, tym staje się ona bardziej miękka, ponieważ pranie sprawia, że jest bardziej miękka niż kiedykolwiek. W przeciwieństwie do zwykłych odmian bawełny egipska bawełna jest oddychająca, dzięki czemu jest cienka i lekka.

 

Zwycięzca: remis

Walory zdrowotne

Jednym z aspektów, który przyciąga wielu ludzi do prześcieradeł bambusowych, jest fakt, że są one hipoalergiczne, idealne dla osób o wrażliwej skórze. Wspomniana wcześniej zdolność odprowadzania wilgoci zapobiega również rozwojowi bakterii w pościeli, co z kolei zapobiega przywieraniu zapachu do prześcieradeł. To sprawia, że nie dzielisz łóżka z niepożądanymi towarzyszami, ponieważ utrzymuje insekty, roztocza i patogeny z dala od łóżka.

 

Podczas gdy bambusowe prześcieradła przynoszą wiele korzyści zdrowotnych, bawełniane prześcieradła nie mają żadnych. Wiadomo jednak, że prześcieradła z egipskiej bawełny są delikatne dla skóry, dzięki czemu są odpowiednie również dla osób o wrażliwej skórze.

 

Zwycięzca: bambusowe prześcieradła

Wpływ na środowisko

Wytwarzane z bambusa tkaniny uważane za ekologiczne, ponieważ same bambusy rosną szybko, przy niewielkiej lub zerowej pomocy pestycydów i innych rolniczych środków chemicznych. Aby mieć pewność, że negatywne skutki chemikaliów nie wpływają na twoje zdrowie, nadal zaleca się wybieranie prześcieradeł wykonanych z organicznego bambusa metodą mechaniczną.

 

Z kolei bawełna to roślina, która zużywa duże ilości pestycydów i szkodliwych chemikaliów. Jeśli dbasz o środowisko, nie oznacza to, że pościel z egipskiej bawełny nie jest dla ciebie. Alternatywnie możesz zdecydować się na niektóre opcje pościeli wykonane z bawełny organicznej.

 

Zwycięzca: prześcieradła bambusowe lub pościel z organicznej egipskiej bawełny

Cena 

Od przystępnych cen po luksusowe metki z cenami, zarówno pościel z bambusa, jak i egipskiej bawełny ma szeroki przedział cenowy, ale ostatecznie zależy to od tego, czego potrzebujesz pod względem funkcji i komfortu. Najpopularniejsze na rynku są tkaniny blend - połączenie różnych materiałów. 

 

Chociaż droższe, uzyskanie 100% bambusa lub 100% egipskiej bawełny jest kluczowe, aby mieć pewność, że czerpiesz wszystkie korzyści, jakie zapewniają prześcieradła. Jeśli masz ograniczony budżet, alternatywą jest wybranie 100% bambusowych tkanin o małej liczbie nici. Jak wspomniano wcześniej, w przypadku pościeli bambusowej liczba nici nie ma tak dużego znaczenia dla jakości i miękkości zapewnianej przez te produkty.

 

Zwycięzca: prześcieradła bambusowe o małej liczbie nici

7 powodów dlaczego bambusowe kocyki dla dzieci są lepsze od bawełnianych

Chcę te podzielić się cudownym zestawieniem linenandhomes.com, które punktuje dlaczego warto postawić na bambusowe kocyki dla dzieci:

Minimalne straty plonów

Bambus zawsze był uprawiany bez pestycydów, gdzie nieorganiczna bawełna wymaga 1/3 kg nawozu na kg surowca i można spokojnie powiedzieć, że zużywa 25% wszystkich chemicznych pestycydów używanych na amerykańskich uprawach. Chociaż rolnicy uprawiający bawełnę organiczną poczynili wielkie postępy, aby upewnić się, że jej wpływ na środowisko jest mniejszy, proces nadal nie jest doskonały. Niestety, ponieważ metody redukowania szkód są ograniczone do kompostowanych nawozów, innowacyjnych, ale czasochłonnych strategii odchwaszczania, upraw pułapkowych i pożytecznych owadów, bawełna organiczna nadal nie jest surowcem doskonałym, podczas gdy bambus jest naturalnie odporny na owady lub patogeny infekujące.

Bambus do wzrostu zużywa o 1/3 mniej wody

Bambus nie wymaga nawadniania wymagającego 1/3 ilości wody do wzrostu niż jest to konieczne w przypadku bawełny. Woda każdego dnia staje się coraz bardziej ograniczonym towarem, a wielu rolników nie ma wody niezbędnej do prawidłowego uprawiania swoich upraw. Bambus zawsze był samowystarczalną rośliną, która nie wymaga nawadniania i zużywa ten surowiec znacznie wydajniej niż bawełna i inne drzewa.

Bambus to samoodnawiający się zasób

Bambus rzadko, jeśli w ogóle, wymaga ponownego sadzenia. Ogromna zaleta bambusa polega na tym, że rozprzestrzenia się samodzielnie, a jeden akr bambusa przyniesie 10 razy więcej plonów niż jeden akr bawełny. Bawełna wymaga corocznych zbiorów i ponownego sadzenia, co może być uciążliwym procesem. Niektóre gatunki bambusa mogą rosnąć do 4 stóp dziennie i mogą być w pełni zbierane w ciągu 3-4 lat, a wszystko to przy jednoczesnym samonasadzaniu rośliny.

Trwalszy niż bawełna

Nie jest tajemnicą, że tkanina bambusowa jest jedną z najtrwalszych i relatywnie tkanin do noszenia, spania lub po prostu przytulania. Niezależnie od tego, czy mówisz o koszuli, spodniach, pościeli czy ręcznikach, bambus ma większą wytrzymałość niż bawełna. Do tego zachowuje kształt, wytrzymałość i trwałość trzy razy dłużej, gdy będzie odpowiednio pielęgnowany. Metody konserwacji są proste i wydajne i nie wymagają żadnej specjalnej metodologii. Materiały bambusowe wymagają również mniej prania niż większość bawełny, która również odgrywa rolę w cyklu życia produktu. Co więcej, włókna bambusowe wymagają mniej barwnika niż bawełna do barwienia i zauważono, że znacznie dłużej zachowują swoje jasne kolory.

Miększy niż bawełna

Obecnie bawełna egipska jest bardzo pożądaną tkaniną i dlatego jest również bardzo droga. Tkanina z bambusa została porównana z niektórymi z najbardziej luksusowych tkanin, takich jak jedwab i egipska bawełna, ale kosztuje znacznie mniej. Kolejną zaletą tego niesamowitego miękkiego materiału jest to, że jest również hipoalergiczny i może być noszony przez każdego, nie powodując żadnych reakcji alergicznych ani podrażnień skóry, podczas gdy nie zawsze ma to miejsce w przypadku bawełny.

Bardziej chłonny i oddychający niż bawełna

Wilgoć jest wszędzie, nawet jeśli jej nie zauważamy. Nasze ciała pocą się, a powietrze wydziela wilgoć, co czasami może stać się irytujące, krępujące lub po prostu niewygodne w przypadku noszenia materiału, który nie wchłania szybko wilgoci. Bambus jest o 40% bardziej chłonny niż nawet najlepsza bawełna organiczna, znacznie szybciej odprowadza wilgoć ze skóry i zapewnia suchość i komfort. Bambus może wchłonąć trzykrotnie więcej wody niż jego ciężar, co oznacza, że jest również w stanie szybciej pozbywać się wilgoci.

Lepiej pachnie i pozostaje czystszy

Jedną z najbardziej niesamowitych cech samego bambusa jest to, że ma właściwości przeciwbakteryjne, określane jako „Bamboo Kun”. Te naturalne biologiczne środki przeciwdrobnoustrojowe pomagają redukować bakterie, które rozwijają się na odzieży i innych materiałach, a także na ludzkiej skórze. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego bambusowe maty podłogowe są tak popularne w krajach, w których buty nie są często noszone w środku? Może to mieć coś wspólnego z faktem, że te właściwości antybakteryjne pomagają w utrzymują przyjemnego zapachu mat przez cały czas. To samo dotyczy bambusowej odzieży, prześcieradeł i ręczników.

Bambusowe kocyki dla dzieci

Bambus jako materiał sprawdza się w wielu sytuacjach. Jego unikatowe właściwości sprawiają, że bambusowa tkanina jest idealna również dla Twojego dziecka:

Hipoalergiczny: jest przyjazny dla skóry

Niemowlęta mają wrażliwą skórę, więc są bardziej podatne na podrażnienia, gdy są zawinięte w szorstki koc. Dlatego znacznie lepiej jest używać delikatnych tkanin, które mogą chronić ich skórę. Bambusowe kocyki dla dzieci są niezwykle miękkie i gładkie, dzięki czemu Twoje dziecko będzie się czuć swobodnie. Poza tym tkanina bambusowa jest hipoalergiczna, więc nie zawiera alergenów, roztoczy i bakterii - dzięki czemu skóra Twojego dziecka jest bezpieczna i wolna od swędzenia.

Regulacja termiczna: jest oddychająca i lekka

Kocyk bambusowy dla dziecka ma również właściwości termoregulacyjne, to znaczy, że ma zdolność odprowadzania ciepła z dala od ciała, dzięki czemu dziecko jest czyste i suche przez całą noc. Tkanina naturalnie ogranicza wilgoć i zapewnia swobodną cyrkulację powietrza, co może zmniejszyć dyskomfort i ryzyko przegrzania dziecka. Może to pomóc złagodzić wysypkę lub egzemę dziecka, dzięki czemu skóra szybciej się goi.

Antybakteryjne: lepiej pachnie i pozostaje czystsze

Tkaniny bambusowe zawierają ten wyjątkowy środek zwany „Bamboo Kun”, który w naturalny sposób działa antybakteryjnie. Ten naturalny środek redukuje bakterie powodujące nieprzyjemny zapach i inne mikroskopijne szkodniki, które mogą rozwijać się na ubraniach lub pościeli Twojego dziecka. Dlatego posiadanie antybakteryjnego kocyka dziecięcego może zapewnić dziecku bezpieczniejsze i zdrowsze środowisko - przez cały dzień, każdego dnia.

Świetnie nadaje się do otulania

Otulacz to często nowe słowo dla wielu młodych rodziców. Otulanie to czynność kiedy otulasz dziecko miękkim kocem, aby zapewnić mu spokój, wypoczęcie i wygodę. Jedną z największych korzyści, jakie przynosi otulanie, jest dłuższy i spokojniejszy sen Twojego dziecka. Otulając je, łagodzisz „odruch zaskoczenia” swojego dziecka i przy okazji je uspokajasz. Chociaż odruch przestrachu jest normalny, często może zakłócać sen dziecka. Otulając je w odpowiedni sposób, zapewniasz maluszkowi doświadczenie miękkiego, przypominającego macicę środowiska do spania, które pomoże mu wypracować lepsze wzorce snu. 

Świetnie sprawdza się w podróży

Podróżowanie z dzieckiem może być przytłaczające, dlatego wysoce zalecane są wielofunkcyjne artykuły do pielęgnacji. Koce bambusowo-muślinowe są lekkie, dzięki czemu łatwo się kompresują w torbie. Oznacza to, że możesz z łatwością zabrać go ze sobą podczas lotów samolotem, długich podróży samochodem, a nawet do parku. Może również pełnić funkcję kocyka i okrycia dla dziecka, którego skóra jest zbyt wrażliwa na krem przeciwsłoneczny. Możesz go łatwo ułożyć na dziecku lub na wózku, aby zapewnić dodatkową ochronę w słoneczne dni.

I wiele, wiele innych...

Kocyk bambusowy jest idealny do codziennego użytku. Oprócz tego, że jest to kocyk do przewijania i kocyk do wózka, może być również używany jako mata do przewijania, pokrowiec do karmienia, a nawet miejsce do zabawy lub spania dla Twojego dziecka. Jest łatwy do spakowania i czyszczenia, dzięki czemu można go używać wielokrotnie.

Koniecznie zobacz nasze kolekcje bambusowych kocyków i pościeli dla niemowląt i dzieci! Łączą w sobie piękne wzornictwo i fantastyczne właściwości włókna bambusowego!

OTO KILKA BAMBUSOWYCH KOŁDEREK I KOCYKÓW

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl