Darmowa dostawa w Polsce już od 300,00 zł.

Czy oświetlenie pokoju ma wpływ na sen dziecka?

0
Czy oświetlenie pokoju ma wpływ na sen dziecka?

Nie włączaj światła noworodkowi, ze starszym dzieckiem przedyskutuj tę kwestię

Świeżo upieczeni rodzice często zostawiają włączona lampkę nocną w obawie, że maleńkie dziecko przestraszy się, kiedy obudzi się w nocy i nie będzie przy nim mamy. Włączona lampka to również większy komfort dla rodziców, którzy szybciej mogą dotrzeć do płaczącego maleństwa.

Mając na uwadze starsze dzieci - te często informują rodziców, że boją się spać w ciemnościach. Proszą przy tym, aby zostawiać im włączoną choćby malutką lampkę, żeby czuły się komfortowo. Rodzice, chcąc, by dzieci czuły się szczęśliwe, ulegają ich prośbom.

Dobry rozwój dziecka = sen bez włączonego światła

Jak wspomnieliśmy na samym początku artykułu, naukowcy z USA dowiedli, że światło zapalone w pokoju dziecka podczas jego snu, źle wpływa na jego rozwój. Co ustalili? Przede wszystkim, że osoby, które śpią przy zapalonej lampce częściej chorują na depresję, a nawet zapadają na nowotwory. Poza tym, światło blokuje wydzielaniu hormonu, który odpowiedzialny jest za komfortowy sen. Mowa oczywiście o melatoninie. Powiesz - przecież jak mam zamknięte oczy, nie widzę zapalonego światła. Owszem - Twoje oczy go nie widzą, ale mózg już tak. Dlatego też blokuje wydzielanie wspomnianego hormonu, a organizm ludzki przestaje odróżniać dzień od nocy. Dlatego też należy w każdym pomieszczeniu, bez względu na to, czy to będzie pokoik dziecka, czy sypialnia rodziców, podczas snu zapewnić jak najwięcej ciemności. Dlaczego warto zapewnić zdrowy sen dziecku? Powodów jest kilka:

  • dziecko jest mniej drażliwe i niecierpliwe;

  • maluch szybciej się koncentruje;

  • zwiększa się odporność organizmu;

  • znika stres;

  • mózg dziecka pracuje znacznie lepiej, co oznacza, że maluch szybciej przyswaja wiedzę.

Powyższe powody powinny dać wielu rodzicom do myślenia. Jak widać powyżej, usypianie nawet najmłodszego dziecka w całkowitej ciemności będzie miało pozytywne skutki nie tylko w danym momencie, ale również, a może przede wszystkim w przyszłości.

Jak zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa podczas snu, bez zapalania światła?

Można się spodziewać, że na temat snu dziecka w ciemnościach, zdania zawsze będą podzielone, a prawda będzie stała pośrodku. Badania naukowe to jedno, a rzeczywistość to drugie. Jak się do tego odnieść? Przede wszystkim trzeba zachować zdrowy rozsądek, tym bardziej, że rodzice, szczególnie jeśli jest to ich pierwsze dziecko, chcą mieć je cały czas na oku.

Aby zapewnić komfort sobie i maluszkowi, ważne jest wyposażenie miejsca, w którym ten będzie przebywał i spał. Maleńkie dziecko zaraz po urodzeniu próbuje odnaleźć się w nowej sytuacji. Jeśli jest mu źle, wyraża to płaczem. Warto zatem zadbać o to, aby pościel niemowlęca, w którą wyposażymy łóżeczko była ciepła i przyjemna w dotyku. Również kocyki niemowlęce, które kupimy podczas kompletowania wyprawki, powinny sprawiać, że dziecko będzie się wyciszać. Odpowiednie produkty z pewnością sprawią, że maluch będzie chętniej zasypiał, nawet jeśli światło będzie całkowicie wygaszone.

Wracając jednak do światła w pokoju, w którym śpi maluch - najlepiej, jeśli już od pierwszych dni życia nie uczymy dziecka spania przy zapalonym świetle. Niestety zdarzają się sytuacje, takie jak choćby wakacje, czy spanie u dziadków, w których to światło może się pojawić. Aby wówczas dziecko nie miało problemu z zasypianiem, wielu specjalistów proponuje przyzwyczajenie dziecka do półmroku, w którym dobrze będzie czuła się również świeżo upieczona mama. Lekkie oświetlenie (maleńka lampka w kontakcie lub cotton ballsy, które są obecnie bardzo modne), sprawi, że mama nie będzie miała problemu ze wstaniem do dziecka podczas karmienia, a maluch nie będzie miał problemu z zaśnięciem w innym miejscu, niż jego własne łóżko.

Powyższe rozwiązanie sprawi, że dziecko będzie w stanie rozróżnić dzień i noc, jego mózg przyzwyczai się do takiego stanu rzeczy, a Ty jako mama nie będziesz miała problemu z przewinięciem i karmieniem dziecka. Ważne, abyś podczas wykonywania tych czynności nie mówiła do dziecka. Wówczas nie rozbudzi się ono, dzięki czemu bez problemu będziesz mogła z powrotem odłożyć je do łóżeczka, w którym będzie smacznie spało aż do samego rana.

Nawyki - wykształcone od pierwszych chwil życia sprawią, że dziecko będzie czuło się bezpiecznie

Sen - to od niego zależy, jak od pierwszych dni życia będzie rozwijało się nasze dziecko. Ważne zatem jest, aby już od pierwszych chwil życia sprawić, aby czuło się bezpiecznie. Jednym z aspektów z pewnością jest bliskość mamy, jednak wbrew pozorom nie ona jest najważniejsza. Aby dziecko czuło się bezpiecznie i nie miało problemów z zasypianiem, niezwykle ważne jest wykształcenie w nim nawyków. Jeśli od pierwszej nocy zaczniesz minimalizować ilość światła w pomieszczeniu, w którym będziesz spała z dzieckiem, nauczy się ono, kiedy jest noc, a kiedy dzień. Dzięki temu nie będzie miało problemu z zasypianiem. Aby dziecko nauczyło się systematyczności, ważne jest, aby rodzic lub osoba opiekująca się maluszkiem w danej chwili, każdą czynność wykonywała o tej samej porze i w tej samej kolejności. Dzięki temu dziecko nauczy się powtarzalności i będzie wiedziało, że w nocy się śpi, a nie bawi.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl