Darmowa dostawa w Polsce już od 300,00 zł.

500+ na pierwsze dziecko? Od kiedy jest dostępne i jak masz wypełnić wniosek?

0
500+ na pierwsze dziecko? Od kiedy jest dostępne i jak masz wypełnić wniosek?

1 lipca 2019 roku zmieniły się przepisy odnośnie do programu Rodzina 500+. Rządowa nowelizacja przepisów zmieniła zapis, w którym wszyscy korzystali z pomocy na drugie i każde kolejne dziecko, a najbiedniejsi na pierwsze. Od zeszłego roku możliwe jest już pobieranie świadczenia dla każdego, co znacznie zmieniło dostępność tego programu. Jeśli więc jesteś w takiej sytuacji, dowiedz się, jak wypełnić wniosek i co dokładnie zostało wprowadzone.

Jak to było z rządowym 500 plus na pierwsze dziecko

Pierwsze zapowiedzi programów socjalnych PIS-u pojawiły się przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku. Wówczas projekt przewidywał włączenie wszystkich dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia, w program opłaty zapomogowej. Po wygranych wyborach okazało się, że pomysł został nieco okrojony i 500+ na pierwsze dziecko nie będzie obowiązywało. Przez moment był także temat ograniczenia działania projektu do osób najuboższych, jednak ostatecznie to oni mogli składać wnioski 500+ na pierwsze dziecko, a bogatych świadczenia ominęły.

Od kiedy 500 plus na pierwsze dziecko?

Przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi w 2019 roku rząd PIS-u postanowił wrócić do swojego pomysłu sprzed czterech lat. Dzięki temu powstała nowelizacja, w myśl której świadczenie wychowawcze na dzieci do 18 roku życia przysługuje już nie tylko najuboższym, ale tym, którzy zgłoszą się z odpowiednim wnioskiem. Cały program 500 plus na pierwsze dziecko dla każdego ruszył na dobre w październiku, ale warto podkreślić, że rodzice otrzymali pomoc od państwa z wyrównaniem za lipiec, sierpień oraz wrzesień. Oczywiście te osoby, które odpowiednio szybko złożyły wniosek.

Gdzie i jak można składać wniosek na pierwsze dziecko w programie 500+?

Co więc istotne, zmiany w 500 plus sprawiły, że każdy może teraz korzystać ze wsparcia, więc nawet w rodzinach z jednym dzieckiem pojawiły się pieniądze z rządowego projektu. Do tego wniosek 500+ na pierwsze dziecko w 2019 roku, tak jak i w obecnym 2020, jest inny, bo opiera się o nowe zasady. Zlikwidowanie kryterium dochodowego sprawiło, że sposób składania dokumentacji także został uproszczony. 500 na pierwsze dziecko może wziąć każdy, kto złoży odpowiednie druki w formie elektronicznej lub standardowej papierowej. Miejscem, w którym można znaleźć dokładne informacje oraz złożyć wniosek są portale empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS czy bankowość elektroniczna.

Jeśli chodzi o składanie w tradycyjnej formie trzeba udać się do odpowiedniej instytucji, której dostępność można sprawdzić na odpowiednio do tego przygotowanej stronie rządowej. Najczęściej wniosek 500+ na pierwsze dziecko można złożyć w punkcie obsługi 500+ przy ośrodkach pomocy społecznej. Co ważne, w 2019 roku elektronicznie można było się rejestrować już od 1 lipca, natomiast standardowo w formie papierowej dopiero od 1 sierpnia. Dlatego wiele osób skorzystała z formy elektronicznej, która daje o wiele więcej możliwości i nie zabiera tyle czasu. To krok naprzód w kontekście internetyzacji społeczeństwa.

Nie składałam wniosku w zeszłym roku. Jak zrobić to w 2020?

Jeśli zastanawiasz się, odkiedy 500+ na pierwsze dziecko przy założeniu, że nie złożyłaś papierów o świadczenie w zeszłym roku, to niestety nie mamy dobrych informacji. Przede wszystkim składanie wniosków w tym roku 2020 dotyczy osób, które nie skorzystały z programu 500+ na każde dziecko, bo go nie miały. W takim przypadku rodzice dziecka mają 3 miesiące na zgłoszenie narodzin, dzięki czemu po analizie dokumentacji otrzymają pieniądze z wyrównaniem od dnia, w którym urodziło się dziecko. To bardzo wygodne rozwiązanie, które teraz, po zmianach w 500 plus z 2019 roku, jest dostępne przez taki długi czas.

500+ na wszystkie dzieci?

Jeśli zaś chodzi o obecnie przyjmujących świadczenie, to nowe wnioski uprawniające do pobierania 500 plus na 1. dziecko będą przyjmowane od 1 lutego 2021 roku, jeśli będziesz chciała złożyć dokumenty polecaną i rekomendowaną formą elektroniczną, a także od 1 kwietnia 2021 roku przy wyborze tradycyjnej formy papierowej. Co ważne na podstawie tych druków świadczenie zostanie przyznane na okres od 1 czerwca 2021 do 31 maja roku następnego, 2022. To oznacza, że ze świadczenia 500 plus na pierwsze dziecko skorzystasz bez przeszkód i wówczas, gdy właśnie urodziło Ci się maleństwo, i wtedy, gdy chcesz przystąpić do programu po zmianach.

Co się zmieniło w programie 500+ na pierwsze dziecko?

Jak się jednak okazuje, 500 plus na pierwsze dziecko z wnioskiem dla każdego, a nie tylko tych, którzy mniej zarabiają, to program, który dotknęło w 2019 roku więcej zmian. Program 500 plus na 1. dziecko – wniosek w 2019 – został tak skonstruowany, by dawać więcej nowości i lepsze możliwości, choć oczywiście nie dla każdego. Druga duża zmiana to brak wymogu ustalenia alimentów. Od kiedy 500 na pierwsze dziecko zaczęło obowiązywać, przyznanie świadczenia wychowawczego nie wymaga już ustalenia alimentów, jeśli rodzice wychowujący samodzielnie składają druk do odpowiedniego urzędu. Oczywiście ma to związek z brakiem kryterium zarobków, dzięki czemu czasochłonna weryfikacja nie jest już potrzebna. Świadczenie trafia do rodziców szybciej.

Następna zmiana w programie 500+ na pierwsze dziecko zakłada, że dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych także będą objęte dodatkowym wsparciem w postaci dodatku świadczenia wychowawczego. Dlatego po wypełnieniu wniosku na 500 plus na pierwsze dziecko, od kiedy będzie obowiązywało, placówki opiekuńczo-wychowawcze typu socjalizacyjnego, prewencyjnego, specjalistyczno-terapeutycznego czy interwencyjne ośrodki preadopcyjne również zostaną objęte wsparciem, co będzie znaczącą zmianą i poprawą bytu dla dzieci w nich umieszczonych. Co ważne ustawodawca doprecyzowuje, że dodatek ten ma być przeznaczony w pierwszej kolejności na rozwój zainteresowań wychowanków placówki oraz na zwiększanie im szans edukacyjnych i rozwojowych.

Od kiedy 500 plus na pierwsze dziecko dotyczy każdego, wprowadzono także rozwiązanie, które umożliwia zachować ciągłość w wypłacie świadczenia wychowawczego drugiemu z rodziców dziecka objętego wsparciem, gdy pierwszy z rodziców umrze. Czasami bowiem zdarza się, że to jednej osobie z rodziców przyznawane są pieniądze, a tu w takiej sytuacji ten, kto zostanie, może dalej i bez przerwy korzystać ze świadczenia, co ułatwia procedurę w takiej sytuacji. Być może więc zmiana nie dotyczy każdego dziecka, ale na pewno pomaga wąskiej grupie odbiorców pomocy tego programu społecznego rządu.

Ostatnia znacząca zmiana ma związek z wnioskiem o 500 plus na pierwsze dziecko, który składa się o wiele prościej. Dzięki rezygnacji z kryterium dochodowego przy ustalaniu prawa do pobierania świadczenia, wniosek jest prostszy, bardziej przejrzysty oraz krótszy. Nie trzeba sprawdzać i dokumentować tego, jak wiele się zarabia, co znacznie ułatwia jego wypełnianie, a co za tym idzie przyspiesza cały proces składania wniosków. W dodatku zlikwidowano obowiązek rozstrzygania o przyznaniu świadczenia wychowawczego w drodze decyzji administracyjnej. Dlatego już nie trzeba martwić się i zastanawiać, od kiedy 500 plus na pierwsze dziecko.

wniosek na pierwsze dziecko

Jak teraz wypełnić wniosek na 500 plus na pierwsze dziecko?

W ubiegłym roku skończyły się przepisy o podawaniu i dokładnym potwierdzaniu sytuacji finansowej, więc formularz w sieci jest prosty i przejrzysty dla każdego, a także krótszy. Kiedyś wniosek na pierwsze dziecko, jak i na kolejne, miał aż 9 stron. Teraz to tylko 4 strony. Przede wszystkim trzeba pamiętać, by nazwa organu, do którego druki są kierowane, była zgodna z adresem zamieszkania osoby pobierającej świadczenie.

W części pierwszej wniosku należy podać dane osoby ubiegającej się o 500 plus, to znaczy należy wpisać dane rodzica. Bardzo ważne, by nie zapomnieć wypełnić wszystkich pól, w tym nie tylko podać PESEL, imię i nazwisko czy pełny adres zamieszkania, ale także stan cywilny oraz obywatelstwo. Do tego trzeba określić własnego mejla, bo gwarantuje to szybkie dotarcie potwierdzenia złożenia oraz decyzji o przyznaniu pieniędzy. Pamiętaj, że wówczas otrzymasz 500+ na pierwsze dziecko, od kiedy wniosek zostanie zaakceptowany, choć oczywiście z wyrównaniem za okres poprzedzający proces składania. Trzeba też pamiętać, by w części pierwszej podać faktyczny adres zamieszkania, a nie zameldowania.

W części drugiej druku o świadczenie 500+ dla swoich dzieci musisz podać dane własnych pociech czy pociechy, co do których zastosowanie ma mieć dany wniosek. To znaczy należy podać dane dziecka z numerem PESEL, imionami i nazwiskiem, datą urodzenia czy obywatelstwem na czele. Do tego numer rachunku bankowego, na który mają wpływać pieniądze. Istotne jest także, a często zdarza się, że wielu o tym zapomina, podpisanie się w odpowiednim miejscy oraz uzupełnienie daty i miejsca wypełniania wniosku. Bez tego druk będzie niepełny. Jeśli członkowie rodziny przebywają poza granicami Polski i korzystają ze świadczeń na miejscu, nie mogą otrzymywać wsparcia w Polsce, więc ich dane należy wpisać na samym końcu wniosku.

500 plus na pierwsze dziecko dla każdego

Warto wiedzieć nie tylko, jakie zmiany przygotowała nowelizacja z 2019 roku i jaki ma to wpływ na świadczenie wypłacane w roku 2020, ale także, jak dokładnie należy wypełnić wniosek, by otrzymać pieniądze. Bez tego nie będziesz w stanie skorzystać z nowej formuły rozdysponowania dodatku wychowawczego. Pamiętaj, że od teraz wypełnianie kwitów na 500+ jest o wiele prostsze.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl